Πρώτη ήττα Πλατανιά

Ο ΟΦΗ έβγαλε τις αμυντικές αδυναμίες του Πλατανιά και επικράτησε 3-1 στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Το δεύτερο μεταξύ τους φιλικό μέσα σε τρεις ημέρες έδωσαν το Σάββατο (07/09) ο ΟΦΗ και ο Πλατανιάς. Την Τετάρτη (04/09) οι Χανιώτες είχαν νικήσει 1-0, όμως στο τεστ στο Παγκρήτιο οι «μελανόλευκοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στην επικράτηση με 3-1, σκοράροντας όλα τα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 14' από σέντρα του Σακόρ ο Βαζ με κεφαλιά έκανε το 1-0 και στο 21' ο σκόρερ έγινε δημιουργός, ώστε ο Ναμπί με σουτ να ανεβάσει τον δείκτη στο 2-0. Δοκάρι είχε ο Σεμέδο στο 29' για τον ΟΦΗ και στο 40' ο Φιγκεϊρέδο με πλασέ έκανε το 3-0. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (44') ο Λουκίνας μείωσε σε 3-1 με σουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο έγιναν πολλές αλλαγές και από τους δύο προπονητές. Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα σημειώθηκαν στο 50' (δοκάρι ο Λουκίνας) και στο 64' (δοκάρι ο Ναμπί). Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Πλατανιά σε τέσσερα φιλικά.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι (46' Σωτηρίου), Μπράουν (66' Κουτρουμπής), Δεληγιαννίδης (55' Κοροβέσης), Νάστος (82' Περδίκης), Μαρινάκης, Σακόρ (66' Στάικος), Νέιρα (82' Νοικοκυράκης), Ναμπί, Βαζ (55' Τσιλιανίδης), Σεμέδο (82' Σουρνάκης), Φιγκεϊρέδο (82' Ντίνας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης (46' Γκοτ), Ρεβυθόπουλος (66' Παπαδόπουλος), Μάικιτς, Τσαμούρης, Σάαντο, Σμυρλάκης (46' Μποσέτι), Παπουτσογιαννόπουλος (46' Καραγκούνης), Πασχαλάκης (46' Ποζατζίδης), Νίλι (75' Κωστίκος), Μπιανκόνι (75' Καρβούνης), Λουκίνας (58' Λεϊρία).