Καλλονή – Καλλιθέα 2-2

Συναρπαστικό ήταν το ματς της Μυτιλήνης ανάμεσα στην Καλλονή και την Καλλιθέα, που τις βρήκε ισόπαλες 2-2.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν πάρα πολλά προβλήματα. Οι χαφ της Καλλονής δεν μπορούσαν να μαρκάρουν καλά τους αντιπάλους τους, ενώ και η άμυνα πολλές φορές τα είδε σκούρα. Με τις αλλαγές που πραγματοποίησε στην επανάληψη ο Λουτσιάνο, και πιο συγκεκριμένα με την είσοδο των Μανούσου, Μανουσάκη, οι νησιώτες ανέβασαν στροφές, ισοφάρισαν, και παρότι ξαναμπήκαν πίσω στο σκορ από την Καλλιθέα, εντέλει έφεραν το ματς στα ίσια (2-2).

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο, δεν κλείστηκαν πίσω και θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα τέρματα. Να σημειωθεί ότι τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έχουν πάρα πολλά παράπονα από τον ρέφερι για τις αμέτρητες κάρτες που έδειξε στους ποδοσφαιριστές ο Βάτσιος. Μετά τον αγώνα οι 1500 και πλέον οπαδοί της Καλλονής χειροκρότησαν τους παίκτες τους για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

ΑΕΛ Καλλονής (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάνης, Τραορέ, Καρακώστας (70' λ.τ Χατζόπουλος), Γάλας, Τζιωρτζιόπουλος (46' Μανουσάκης), Κριπιντίρης (46' λ.τ Μανούσος), Μαρσέλο, Τριανταφύλλου, Λεοζίνιο, Σκάγκλια, Ντο Σάντος.

Καλλιθέα (Βαγγέλης Γούτης): Τακίδης, Πλατέλλας, Κατσίκης, Καλτσάς, Πρίπου (62' Ρουσάκης), Μιχαλόπουλος, Αρκουδάς, Σταύρου, Αρβανίτης, Ντακόλ (74' Μαρουκάκης), Κουτρουμπής (71' Ηρακλής).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

* Λήξη του αγώνα

86' Χατζόπουλος και Μαρσέλο πήραν κίτρινη κάρτα.

80' Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η Καλλονή. Ο Γάλας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, ύστερα από φάουλ στον Πλατέλλα.

74' Τρίτη αλλαγή για την Καλλιθέα. Στη θέση του Ντακόλ ο Λημνιός Μαρουκάκης.

72' Ο Τριανταφύλλου έπιασε την κεφαλιά, την έστειλα στα δίχτυα της Καλλιθέας, ωστόσο ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ, αφού υπήρχε επαφή με τον Τακίδη.

70' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Καρακώστας που τραυματίστηκε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και τη θέση του πήρε ο Χατζόπουλος.

70' Τετ α τετ του Καλτσά με τον Σουλογάννη, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛΚ αποσόβησε τον κίνδυνο.

68' ΓΚΟΛ 2-2 για την Καλλονή. Ο Λεοζίνιο σέντραρε από τη δεξιά πλευρά και ο Καρακώστας με κεφαλιά νίκησε τον Τακίδη!

64' Κίτρινη κάρτα στον Σκάγκλια

64' ΓΚΟΛ 2-1 για την Καλλιθέα. Ο Καρακώτας ανέτρεψε τον Κατσίκη, με τον Καλτσά από το σημείο του πέναλτι να σημειώνει το 2-1.

63΄ Σουτ του Καλτσά, μπλοκάρει ο Σουλογάνης.

62' Αλλαγή και για την Καλλιθέα. Στη θέση του Πρίπου πέρασε ο Ρουσάκης.

* Μανούσος και Μανουσάκης έχουν περάσει στη θέση των Κριπιντίρη, Τζιωρτζιόποτυλου.

57' ΓΚΟΛ για την Καλλονή. Ο Μανούσος ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Λεοζίνιο από την άσπρη βούλα ισοφαρίζει σε 1-1!

* Λήξη του πρώτου μέρους.

33' Δοκάρι για τον Ντακόλ. Άλλη μια πολύ σημαντική ευκαιρία για την Καλλιθέα.

32' Κεφαλιά ο Πρίπου, πάνω στη γραμμή απομακρύνει ο Τριανταφύλλου. Στην επαναφορά ο Ντακόλ πιάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, και πάλι ο Τριανταφύλλου απομακρύνει με το σώμα.

* Μανούσος και Μανουσάκης έχουν ήδη σηκωθεί για ζέσταμα για την Καλλονή.

29' Και πάλι στο προσκήνιο η Καλλιθέα. Ο Πλατέλλας σούταρε έξω από την περιοχή της Καλλονής, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Σουλογάννη.

* Αμυντικά προβλήματα αντιμετωπίζουν οι γηπεδούχοι.

22' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Μιχαλόπουλος έβγαλε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά, ο Ντακόλ έκανε την προβολή από κοντά, ωστόσο η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

19' ΓΚΟΛ 1-0 για την Καλλιθέα. Λάθος του Τραορέ στην περιοχή της Καλλονής που έδωσε αναίτια ύψος στη μπάλα, με τον Κατσίκη να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε ανενόχλητος για να ανολίξει το σκορ.

7' Καλό σουτ του Κριπιντίρη, μπλοκάρει ο Τακίδης.

* Τιμωρημένος ο τεχνικός της Καλλονής, Λουτσιάνο ντε Σόουζα, ο οποίος δεν βρίσκεται στον πάγκο της ομάδας.

* Η ΑΕΛ Καλλονής παρατάσσεται με βυσσινί φανέλα και γαλάζιο σορτς. Η Καλλιθέα με την λευκή εμφάνιση.

* Δυναμικό «παρών» δίνουν οι φίλοι των γηπεδούχων, που πήγαν στο γήπεδο να υποστηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα.