Παλικαρίσια ανατροπή για τον Αστέρα!

Οι παίκτες του Αστέρα πανηγυρίζουν μετά το δεύτερο γκολ Οι παίκτες του Αστέρα πανηγυρίζουν μετά το δεύτερο γκολ

Ο Εθνικός κέρδισε 2-1 τη Βέροια στην Καισαριανή.

Το «FLNews.gr» σας μετέφερε ζωντανά λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του αγώνα Εθνικός Αστέρας-Βέροια.

Την τρίτη του διαδοχική νίκη σε πρωτάθλημα και κύπελλο, σημείωσε ο Εθνικός Αστέρας επικρατώντας της Βέροιας με 2-1 στο δημοτικό γήπεδο της Καισαριανής, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν ο Χαϊκάλης στο 37' και ο Λαμπρόπουλος στο 69'. Η Βέροια είχε προηγηθεί με τον Βεργώνη στο 13'. Για τη «Βασίλισσα» του Βορρά ήταν η δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα μετά το 0-3 από τη Λάρισα εντός έδρας. Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Πέτρου Δημητρίου, που δεν πτοήθηκε από τις δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο.

Η Βέροια ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, αναπτύσσοντας πρέσινγκ ψηλά, το οποίο δυσκόλεψε τους γηπεδούχους. Τα λάθη δεν αποφεύχθηκαν και αφού ο Καλτσάς έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 12', ένα λεπτό μετά ο Βεργώνης, έβαλε μπροστά τους Μακεδόνες. Από εκεί και πέρα ο Εθνικός Αστέρας άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κοτταρίδη. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά φαινόταν πως ήλεγχαν τον ρυθμό. Τη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» έκανε ο Χαϊκάλης που με καρφωτή κεφαλιά αξιοποίησε άριστα τη σέντρα του Πασκούλεφ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο (37').

Το έργο του κ. Δημητρίου έγινε πολύ δύσκολο στο 45' όταν είδε μετά τον Γουσούλη να αποχωρεί τραυματίας και ο Καούνος. Τα πλάνα ανετράπησαν, αλλά ο Αστέρας στην επανάληψη ήταν πραγματικά καταιγιστικός. Με συνεχείς εναλλαγές θέσεων, Χαϊκάλης, Πασάς και Χωριανόπουλος προκάλεσαν μεγάλη φθορά στην άμυνα της Βέροιας η οποία δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Τα χαφ δεν μπόρεσαν να κρατήσουν μπάλα, Ολαϊτάν και Κάντι ήταν αποκομμένοι μπροστά και το δεύτερο γκολ για τον Αστέρα δεν άργησε να έρθει (69'). Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης προσπάθησε κάτι να αλλάξει περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Τάντιτς, αλλά η Βέροια δεν έκανε παρά μόνο υποψίες ευκαιριών, συν δύο επικίνδυνα στημένα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Αστέρας (Πέτρος Δημητρίου):
Παναγιωτόπουλος, Παπαθανασίου, Παντίδος, Χωριανοπούλος, Καούνος (45+2' λ. τ. Παληγεώργος), Πασάς (93' Μαστρογιάννης), Νάστος, Γουσούλης (20' λ. τ. Πασκούλεφ), Λαμπρόπουλος, Χαϊκάλης, Αντονι.

Πάγκος: Γκούσεβ, Πασκούλεφ, Μιχελής, Μαστρογιάννης, Αδαμάκης, Παληγεώργος

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Σαμαράς, Μπάρμπας, Καλτσάς (73' Τάντιτς), Λανγκλέ (83' Τζημογιάννης), Φαρινόλα, Ολαϊτάν, Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Αμαραντίδης.

Πάγκος: Καντιμοίρης, Τζημογιάννης, Παυλίδης, Λαναρής, Τάντιτς, Καπίας, Σιλιγαρδάκης.

Αναλυτικά το φιλμ του αγώνα:

*** Την αποθέωση γνώρισαν οι παίκτες του Εθνικού Αστέρα από τους 250 φίλους τους, κατά την είσοδό τους στα αποδυτήρια. Ο Πέτρος Δημητρίου, μάλιστα τους μάζεψε όλους και φώναξαν δυνατά το όνομα της ομάδας, μπροστά στην κεντρική κερκίδα για να εισπράξουν το θερμό χειροκρότημα.

*** Σε έξαλλη κατάσταση ένας φροντιστής της Βέροια είχε αψιμαχία με τον Παπαθανασίου του Εθνικού Αστέρα. Τελικά το υπόλοιπο τεχνικό σταφ τον συγκράτησε και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

95' Τέλος Αγώνα.

95' Ανέβηκε και ο Κοτταρίδης, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, νέο φάουλ σε καλύτερο σημείο για τη Βέροια

94' Φάουλ για τη Βέροια σαν κόρνερ

93' Πιέζει η Βέροια, δύο ωραίες επεμβάσεις από τον Παπαθανασίου και τον Παναγιωτόπουλο για τον Εθνικό Αστέρα

*** 4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό Αστέρα, ο Πασάς άφησε τη θέση του στον Μαστρογιάννη

88' Σέντρα του Φαρινόλα, κεφαλιά του Κάντι, η μπάλα άουτ, καλή στιγμή για τη Βέροια

84' Κίτρινη κάρτα στον Τάντιτς

83' Ο Τζημογιάννης πήρε τη θέση του Λανγκέ

80' Κίτρινη κάρτα στον Παντίδο για επικίνδυνη προβολή στον Κάντι

76' Ο Λανγκλέ ζήτησε αλλαγή από τον πάγκο της Βέροιας

74' Κίτρινη κάρτα στον Πασά

73' Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια, ο Καλτσάς άφησε τη θέση του στον Τάντιντς. Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης είχε σηκώσει τον Τάντιτς πριν το 2-1, αλλά δεν πρόλαβε να τον περάσει πριν το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

72' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά

71' Σουτ του Ολαϊτάν εύκολα μπλάκαρε ο Παναγιωτόπουλος

69' Γκολ!!! Ωραία σέντρα από αριστερά του Παληγεώργου, ο Χαϊκάλης έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Λαμπρόπουλος που είχε προωθηθεί για το στημένο το οποίο είχε εκτελεστεί δευτερόλεπτα πριν, έκανε με προβολή το 2-1 για τον Εθνικό Αστέρα!

*** Ο Εθνικός Αστέρας συνεχίζει να πιέζει, κάνοντας το παιχνίδι του κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα.

65' Κίτρινη κάρτα στον Ολαϊτάν για θέατρο μέσα στην περιοχή του Εθνικού Αστέρα, ο άσος της Βέροιας προσπάθησε να κερδίσει το πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Βάτσιος τον τιμώρησε.

60' Εκπληκτικό τρίγωνο Πασά, Παληγεώργου, Χαϊκάλη, ο τελευταίος έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Κοτταρίδης μπλόκαρε, καθώς η μπάλα δεν πήρε δύναμη. Θα μπορούσε ο Παληγεώργος να τελειώσει μόνος του τη φάση.

*** Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Εθνικού Αστέρα, έχει κλείσει τη Βέροια. Ο Χαϊκάλης τυπικά αγωνίζεται ως φορ, αλλά συχνά πυκνά τραβιέται δεξιά, δημιουργώντας παίκτη παραπάνω με τον Χωριανόπουλο. Ο Πασάς έρχεται από πίσω σαν κρυφος κυνηγός και αυτό δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Βέροιας.

55' Σουτ του Αντονι δυνατό, η μπάλα λίγο άουτ

54' Κόρνερ με τον Πασκούλεφ, σύγχυση στα καρέ της Βέροιας, ο Πασάς μόνος απέναντι στον Κοτταρίδη, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάλι κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Αστέρα.

53' Ωραίος συνδυασμός Χαϊκάλη, Χωριανόπουλου και σέντρα από τον πρώτο, δεν πρόλαβε ο Πασάς να πιάσει την κεφαλιά ψαράκι

51' Επικίνδυνη σέντρα στα καρέ της Βέροιας με δεύτερη προσπάθεια ο Κοτταρίδης, μπλόκαρε

*** Ο Παληγεώρος που πήρε τη θέση του Καούνου, παίζει ως αριστερό χαφ μπροστά από τον Πασκούλεφ και στην κορυφή πέρασε πλέον ο Χαϊκάλης που είχε ξεκινήσει αρχικά στο αριστερό φτερό.

46' Εναρξη δευτέρου μέρους, στη σέντρα η Βέροια

45+3' Λήξη ημιχρόνου.

45+2' Πλήγμα για τον Εθνικό Αστέρα, δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, αποχώρησε ο Καούνος και τη θέση του πήρε ο Παληγεώργος

44' Ωραία ενέργεια του Ολαϊτάν, απέφυγε δύο παίκτες, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ έξω

40' Εντονο τετ α τετ του διαιτητή Βάτσιου με τον Καούνο, ο οποίος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

39' Κίτρινη κάρτα στον Κάντι για σκληρή προβολή από πίσω στον Αντονι

37' Γκολ!!! Εξαιρετική σέντρα του Πασκούλεφ από αριστερά, ο Χαϊκάλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραία καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

32' Κεφαλιά του Χωριανόπουλου, όχι υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα άουτ

30' Κίτρινη κάρτα στον Βεργώνη που ανέκοψε την αντεπίθεση του Εθνικού κάνοντας φράγμα στον Χωριανόπουλο

29' Στο έδαφος ο Φαρινόλα, μπήκε το ιατρικό επιτελείο της Βέροιας, συνεχίζει κανονικά ο δεξιός χαφ των φιλοξενούμενων

*** Ο Εθνικός προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά η Βέροια προς το παρόν ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης

24' Σουτ του Φαρινόλα, απέκρουσε ο Παναγιωτόπουλος

20' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό και μάλιστα αναγκαστική, ο Πασκούλεφ πήρε τη θέση του Γουσούλη

*** Με δυσκολία πατάει το πόδι του ο Γουσούλης, που μάλλον θα γίνει αλλαγή

16' Πρώτο καλό σουτ για τον Εθνικό Αστέρα με τον Γουσούλη να το επιχειρεί έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

*** Εξαιρετική η Βέροια στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, με πρέσινγκ ψηλά, δεν έχει αφήσει τον Εθνικό να αναπτυχθεί ορθόδοξα.

13' Γκολ!!! Η Βέροια ανοίγει το σκορ με τον Βεργώνη. Το κόρνερ εκτελέστηκε πλασαριστά, έγινε η σέντρα και ο χαφ των φιλοξενούμενων με πλασέ από κοντά κέρδισε τον Παναγιωτόπουλο για το 0-1.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια, ο Καλτσάς έκλεψε από τον Παπαθανασίου, βγήκε απέναντι στον Παναγιωτόπουλο, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

10' Στο έδαφος ο Πασάς, μπήκε το ιατρικό επιτελείο του Αστέρα, δεν είναι κάτι ανησυχητικό, θα συνεχίσει ο άσος των γηπεδούχων

9' Σουτ στην κίνηση του Κάντι μέσα από τη μεγάλη περιοχή και πλάγια αριστερά, η μπάλα άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για τη Βέροια.

8' Χτύπησε ο Χωριανόπολος αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό, fair play από τους παίκτες της Βέροιας

4' Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη της Βέροιας

1' Σέντρα στην αναμέτρηση

*** Πολύ καλές οι καιρικές οι συνθήκες για ποδόσφαιρο

*** Γεωργιάδης και Γελαδάρης, δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα τραυματισμών τους για τη Βέροια.

***Γκίτκος, Καρατζάς και Χανιώτης δεν μετέχουν στην αποστολή του Εθνικού Αστέρα, καθώς είναι απλήρωτοι.

Αναμνηστικές φωτογραφίες για τη Βέροια, όρκος νίκης για τον Εθνικό Αστέρα, που είναι στη σέντρα.

Λίγος κόσμος στο γήπεδο της Καισαριανής, περίπου 250 άτομα.

Γήπεδο: Δημοτικό Καισαριανής

Ώρα έναρξης: 15:00 (OTE TV)

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Τζωρτζάκος, Πρέντζας (Δυτ. Αττικής)

Last modified onΔευτέρα, 28 Νοέμβριος 2011 19:08