Στροφή στον Ιωνικό

Μόνο ο Ράντι εκτός πλάνων για τον Ολυμπιακό Βόλου – Το παρελθόν των αγώνων με Ιωνικό.

Να επιστρέψουν στις καλές τους εμφανίσεις καλούνται οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου με αφετηρία το παιχνίδι της Κυριακής (24/11, 15:00) με τον Ιωνικό. Οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να βγάλουν όλο τον ποδοσφαιρικό τους εγωισμό και να επιστρέψουν στις νίκες για να διατηρηθούν στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, ανακόπτοντας παράλληλα και το νικηφόρο σερί του Ιωνικού στη Football League.

Τις προηγούμενες ημέρες ο Σούλης Παπαδόπουλος μίλησε στους παίκτες του και ανέλυσε τα λάθη που έγιναν στον αγώνα με τη Νίκη ζητώντας από όλους, μεταξύ άλλων, να αφήσουν πίσω το άσχημο αποτέλεσμα και με πολύ δουλειά να επιστρέψουν δυνατοί στον αγώνα της Κυριακής με τον Ιωνικό στη Νεάπολη.

Άλλωστε ο Ολυμπιακός Βόλου καλείται να αντιμετωπίσει την Κυριακή την πιο φορμαρισμένη ομάδα, αυτή την στιγμή, του πρωταθλήματος καθώς ο Ιωνικός έχει κάνει το 4 στα 4 στα τελευταία παιχνίδια και οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να είναι εκείνοι που την Κυριακή θα βάλουν «στοπ» στις νίκες του φτάνοντας τον στον έναν βαθμό στην βαθμολογία όπου αυτή την στιγμή είναι πρώτος.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος την Κυριακή θα έχει στην διάθεση του όλους τους παίκτες εκτός του Ιμπάν Ράντι, ο οποίος ανεβάζει ρυθμούς και από την ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να επανέλθει κανονικά στο πρόγραμμα προετοιμασίας. Ο Φίλιππος Σκοπελίτης, που στον αγώνα με τη Νίκη αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο θα είναι ακόμα πιο έτοιμος σε αυτό το παιχνίδι, ενώ ο Θανάσης Δεινόπαπας πλέον γυμνάζεται κανονικά και δεν αποκλείεται να βρίσκεται στην 18αδα για τον αγώνα με τον Ιωνικό.

Η παράδοση των δύο ομάδων

Εννιά φορές έχουν βρεθεί στον Βόλο οι δύο ομάδες με τα περισσότερα παιχνίδια να είναι στην Β’ Εθνική, ένα παιχνίδι την περίοδο 1988-1989 στην Α’ Εθνική και ένα παιχνίδι Κυπέλλου την περίοδο 1998-1999. Την Κυριακή θα είναι η δέκατη φορά που οι δύο ομάδες βρίσκονται αντίπαλες στον Βόλο.