Ο Γιαννιώτας της Πιερίας

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 4-1 του Αιγινιακού με τον Γιαννιώτα να σημειώνει δύο γκολ, όπως και με την Εθνική Ελπίδων στην Κατερίνη.

Ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε εύκολα από το Αιγίνιο για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Αιγινιακός μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ με τον Πέντα στο 28ο λεπτό, αλλά το πλήρωσε ακριβά στη συνέχεια, αφού το γκολ ήταν κόντρα στην εικόνα της αναμέτρησης, αλλά και της δυναμικής των δύο ομάδων.

Η απάντηση της ομάδας της Αρκαδίας ήταν άμεση. Ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπαράλες στο 32ο λεπτό και η αποβολή του Αραμπατζή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 37ο λεπτό έκανε τα δεδομένα πιο εύκολα για τον Αστέρα. Από την εκτέλεση εκείνου του φάουλ του Αραμπατζή ήρθε το 2-1 για τον Αστέρα με προβολή του Τσοκάνη και στη συνέχεια ο Γιαννιώτας με δύο γκολ (73' και 78') έκλεισε το σκορ στο 4-1.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Αλέκος Θεοδωρίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Τέλλος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο (67' Ζούρκος), Πολύζος, Κ. Αχαλινόπουλος, Πέντα, Ναουμτσέφσκι (63' Μπλάζεκ), Κουτσοσπύρος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Κιτόκο, Παπαχρήστος (64' Μουνάφο), Γιαννιώτας, Τσοκάνης, Νίκο, Ζησόπουλος, Τιε Μπι (74' Κυριακόπουλος), Μπαράλες, Μπακασέτας (70' Πάρα), Παντελιάδης.

ΟΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ
78΄ΓΚΟΛ 1-4 Εκπλητικό σουτ του Γιαννιώτα και η μπάλα καταλήγει στο "παραθυράκι" του Τόλιου
72' ΓΚΟΛ 1-3 Ο Γιαννιώτας με καλή ατομική προσπάθεια έφτασε στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
έναρξη Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
38' ΓΚΟΛ 1-2 εκτέλεση φάουλ με γέμισμα στην περιοχή, ο Τσοκάνης έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στά δίχτυα.
37' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Αραμπατζή με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Αιγινιακός μένει με δέκα παίκτες.
32' ΓΚΟΛ 1-1 Ο Μπαράλες με χτύπημα πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το πέναλτι κέρδισε ο Μπαράλες από τον Τέλλο.
28' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Κουτσοσπύρος πήρε την μπάλα, άνοιξε στον Ναουμτσέφκι και εκείνος έκανε παράλληλη σέντρα στην καρδιά της άμυνας για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυο ο Πέντα με προβολή.