Εθνικός Αστ. - Πανσερραϊκός 0-1

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην football league ο Πανσερραϊκός που πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την Καισαριανή με 0-1. Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου δεν ήταν καλύτερη και ειδικά μετά το νικητήριο τέρμα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Πήρε πάντως, τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, έκανε θετική πρεμιέρα και έδειξε ότι έχει όλα τα φόντα για να πρωταγωνιστήσει στην μάχη της ανόδου, καθώς διαθέτει ποιοτικούς ποδοσφαιριστές, όπως οι Ανάκογλου, Γκόμεζ και Ντιόγο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα κινδύνεψε να ισοφαριστεί και στάθηκε τυχερή σε δύο περιπτώσεις.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα σε δύο ματς. Φανέρωσε προβλήματα στον τομέα της δημιουργίας και είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το δεύτερο μέρος προσπάθησε να ισοφαρίσει με τα στημένα, δηλαδή με γεμίσματα και σέντρες. Θα μπορούσε πάντως, να πάρει τον ενα βαθμό, αλλά ο Χανιώτης πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία του αγώνα.

Το θέαμα σε γενικές γραμμές ήταν κάκιστο. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι δύσκολες καιρικές συνθήκες, αλλά και ο αγωνιστικός χώρος του δημοτικού σταδίου που έμοιαζε περισσότερο με χωράφι, παρά με γήπεδο.

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

92' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανσερραϊκό, στη θέση του Ντιόγο ο Βουτσιάς.

86' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανσερραϊκό, στη θέση του Γκόμεζ μπήκε ο Βρούτσινα.

81' Σουτ του Χαϊκάλη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γουμάγιας.

80' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Χωριανόπουλο.

79' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Καρατζά.

78' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανσερραϊκό, μπήκε ο Μπουσικάκης στη θέση του Ανάκογλου.

77' ΑΛΛΑΓΗ για τον Αστέρα, στη θέση του Παπαθανασίου μπήκε ο Μιχελής.

74' Φάουλ του Γουσούλη, κεφαλιά πάσα του Καούνου στον Χωριανόπουλο, όμως αυτός μόνος του από δεξιά σούταρε άουτ.

72' Κοντά στο 0-2 ο Πανσερραϊκός, αλλά το σουτ του Γκόμεζ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πιεστικός έχει γίνει ο Αστέρας και αναζητεί με γεμίσματα και ψηλές μπαλιές την ισοφάριση, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει σημαντικά. Επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ο Πανσερραϊκός.

68' ΑΛΛΑΓΗ για τον Αστέρα, στη θέση του Νάστου μπήκε ο Λουτσιάνο Μουράο.

62' Από λάθος του Μιλένκοβιτς, ο Χανιώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Γουμάγια, αλλά πλάσαρε πάνω στο σώμα του έμπειρου γκολκίπερ και σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία.

59' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Ορφανό

52' ΑΛΛΑΓΗ στη θέση του Πασά μπήκε ο Χαϊκάλης.

48' Το γκολ για τον Πανσερραϊκό. Ο Ντιόγκο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ορφανός έπιασε την κεφαλιά, ο Παπαθανασίου απέκρουσε πάνω στην γραμμή και ο Γκόμεζ με δεύτερη κεφαλιά προ του Γκίτκου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές κίτρινες κάρτες, τις κοκορομαχίες και τις μηδενικές φάσεις στις δύο εστίες. Ο Αστέρας δεν έχει καταφέρει  να βρει διαδρόμους και το 4-4-2 του Πέτρου Δημητρίου δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα. Πιο κινητικός ο Πανσερραϊκός, με τους Γκόμεζ και Ανάκογλου να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

43' Από πλάγιο του Παντελιάδη, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Γκόμεζ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γκίτκος.

38' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Ανάκογλου.

Καμία βελτίωση για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίωρο του ματς, με τον Πανσερραϊκό να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

30' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Παπαθανασίου.

29' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Σαλαμαστράκη.

22' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Νάστο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ανάκογλου.

19' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παντελιάδη, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

18' Σουτ του Νάστου απελπιστικά άουτ.

Δυνατές μονομαχίες, χωρίς τίποτα το αξιόλογο στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, αφού και το δοκάρι των φιλοξενούμενων προήλθε από ασυνεννοησία της άμυνας του Αστέρα και κλέψιμο της μπάλας από τον φορ των λιονταριών.

11' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ στον Γκόμεζ.

6' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με την κεφαλιά του Στεφανίδη να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.