Κατάχρηση... φιλοξενίας

• Written by Γιάννης Σάντολης
  • Published in Θέματα
  • 0 comments
Οι μεγαλύτερες νίκες φιλοξενούμενων ομάδων στην δεύτερη κατηγορία. Οι μεγαλύτερες νίκες φιλοξενούμενων ομάδων στην δεύτερη κατηγορία.

Οι μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΝΤΟΛΗΣ

Το 0-7 της περασμένης Δευτέρας στην Καισαριανή δεν ταρακούνησε μονάχα την ελλιπέστατη - στην κυριολεξία - ομάδα της Γλυφάδας, αλλά και… εμάς, δίνοντάς μας το έναυσμα να ψάξουμε στο παρελθόν για ανάλογα κατορθώματα όπως αυτό του Πανηλειακού στα 52 χρόνια της Β’ Εθνικής και βρήκαμε συνολικά άλλες 13 περιπτώσεις γηπεδούχων που δεν μπορούσαν να καταλάβουν «από πού τους έρχεται» δεχόμενοι το ένα τέρμα μετά το άλλο.

Την μεγαλύτερη επίδοση κατέχει ως τώρα ο Πανσερραϊκός με εκείνο το απίστευτο 9-4 (!) επί του Λεβαδειακού στην βοιωτική πόλη (ημίχρονο 1-6), αλλά η μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων είναι κατόρθωμα του Πανελευσινιακού, που την περίοδο 1966-67 «κατέλαβε την Τροπολιτσά» φιλοδωρώντας με 8 τέρματα τον Παναρκαδικό.