«Έκαψε» τον Απόλλωνα!

Ο Αχαρναϊκός με... σέρβικο «χτύπημα» διέκοψε το αήττητο σερί του Απόλλωνα.

Την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής έκανε ο Αχαρναϊκός το απόγευμα της Δευτέρας (12/10) στη Ριζούπολη. Η ομάδα του Μενιδίου, η οποία αγνοούσε τη νίκη στις δύο πρώτες στροφές, με «κεραυνό» του Νεμάνια Ομπράντοβιτς στο 72' επικράτησε 1-0 της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και την υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας ήττα σε επίπεδο πρωταθλήματος έπειτα από σερί... 21 αγώνων!

Το ματς για τους γηπεδούχους θύμισε αρκετά αυτό στα Χανιά, οπότε οι «κυανόλευκοι» είχαν περισσότερες τελικές και την πρωτοβουλία. Ωστόσο, απειλούσαν κυρίως με στημένες φάσεις. Στο 21', πάντως, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να προηγηθούν όταν ο Κρητικός βγήκε μόνος του πλάσαρε τον Παγούδη και στην επαναφορά ο Συμελίδης αστόχησε. Οι φιλοξενούμενοι παρά το καλό τους ξεκίνημα, δέχτηκαν πίεση, αλλά άντεξαν στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Απόλλων έδειχνε να αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα και απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ. Έτσι, στο 72' και μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Σωτηράκου ο Ομπράντοβιτς με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ και τιμώρησε τον Απόλλωνα. Μάλιστα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε ο Παβίσεβιτς να βρει δίχτυα έπειτα από λάθος γύρισμα του Γκότοβου. Στην επόμενη επίθεση ο Παρπέξ είχε σουτ στο δοκάρι, το 6ο φετινό δοκάρι για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»! Σημειώνεται ότι ο Απόλλων είχε την κατοχή (68% - 32%) και περισσότερες τελικές (15-8), όμως τα νούμερα δεν φέρνουν και τις νίκες...

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταϊρης, Ψιάνος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Γκότοβος, Παρπέξ, Συμελίδης (54' Βάντερσον), Φαρινόλα, Κρητικός (60' Tζιώρας), Κονέ, Λαγος

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Παγούδης, Σωτηράκος, Μωϋσιάδης, Ταμπάκης (83' Αθανασίου), Ματσούκας (76' Καλογερόπουλος), Ομπράντοβιτς, Μαρής, Παβίσεβιτς, Μουστάκης, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Καραγεώργος (Αργολίδας), Αρμακόλας (Κυκλάδων)