Μέτρησε το… κίνητρο

Όσα γκολ είχε σημειώσει στα επτά τελευταία ματς, τα έβαλε σε 30 λεπτά η Παναχαϊκή και νίκησε 3-0 τον Φωκικό.

Μετά τη νίκη της ομάδας της Άμφισσας απέναντι στον Εθνικό Γαζώρου ο προπονητής της, Πέτρος Δημητρίου έλεγε ότι ο Φωκικός έχει σωθεί. Αυτή η νοοτροπία φάνηκε και στον αγώνα της Τετάρτης (13/03) με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Οι Αχαιοί είχαν μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς και έκαναν… περίπατο, καθώς μέσα σε 40 λεπτά σκόραραν τρεις φορές και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα, κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων.

Στο 3’ και το 29’ ο Ν’ Τζιοντό είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 33’ ο Γκούρτσας διαμόρφωσε το 3-0 και «κλείδωσε» το βήμα παραμονής των Πατρινών.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Πίτκας, Βάντερσον (68' Ρεκλείτης), Ν' Τζιοντό, Τέλλος, Κοκκίνης, Γ. Κοιλιάρας, Γκούρτσας (61' Κωνσταντινίδης), Πάμποε, Σπίνουλας, Καραμανλής, Βασιλαντωνόπουλος (80' Χοτζάλι).

ΦΩΚΙΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Χαλούλος, Μαρτίνος, Ταμπάκης, Αλμπέρτο, Νάστος, Παπαζούδης, Λίτσος (46' Σκαρίμπας), Αργυρός (30' Καραπέτσας), Γκόμεζ, Γουόρντεν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σφακιανάκης (Αθηνών)

ΒΟΗΘΟΙ: Απτόσογλου (Αθηνών), Σφυρής (Ηλείας)