Στους «16» η Athens Kallithea

Η αθηναϊκή ομάδα βγήκε νικήτρια στα πέναλτι (6-5) από το παιχνίδι Κυπέλλου με την Καλαμάτα.

Εκτός συνέχειας από το Κύπελλο έθεσε η Athens Kallithea την Καλαμάτα. Οι δύο ομάδες που έχουν πρωταγωνιστικούς στόχους στη Super League 2 αναμετρήθηκαν την Πέμπτη (28/09) στο Δημοτικό Παραλίας για την 4η φάση του θεσμού και εκείνη που πήρε το εισιτήριο για τους «16» ήταν η φιλοξενούμενη μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (6-5). Μοιραίος για τη μεσσηνιακή ομάδα ο Μόζερ που αστόχησε.

Η Athens Kallithea ήταν ανώτερη στο πρώτο 45λεπτο και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Κυνηγόπουλο. Ωστόσο, στο 41' ο Πασάς με προβολή άνοιξε το σκορ για τη Μαύρη Θύελλα. Το 1-1 διαμόρφωσε ο Λουκίνας με σουτ στο 79' και ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους η φιλοξενούμενη ζήτησε πέναλτι.

Στην παράταση οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο 114' επικράτησε ένταση μεταξύ των παικτών, με αποτέλεσμα να δουν κόκκινες οι Βαλεριάνος, Μασιέλ. Ο δεύτερος είχε χτυπήσει εκτός φάσης τον Ραπόσο.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Γιαννίκογλου, Πάντος απέκρουσαν τη μπάλα σε εκτελέσεις των Βασιλόγιαννη, Κατάλντι αντίστοιχα και στη 14η εκτέλεση ο Μόζερ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.