Ξέσπασε στην ΑΣΑ η Ξάνθη

Ο ΑΟΞ σημείωσε έπειτα από 22 χρόνια 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο εντός έδρας ματς και παρέσυρε (5-2) την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Από τις 19 Δεκεμβρίου και το 5-0 σε βάρος του ΑΟ Τρίκαλα είχε να πανηγυρίσει τρίποντο η Ξάνθη. Ακολούθησε ένα αρνητικό σερί 5 αγώνων μέχρι την Κυριακή (06/02) το βράδυ, οπότε ο ΑΟΞ ξέσπασε. Οι ποδοσφαιριστές του Ζόραν Βούλιτς παρέσυραν με 5-2 στα Πηγάδια την Αναγέννηση Καρδίτσας και την υποχρέωσαν στην 3η ήττα της στο πρωτάθλημα και 1η έπειτα από δύο μήνες.

Σημειώνεται ότι οι Ακρίτες είχαν να σημειώσουν 4 γκολ σε πρώτο ημίχρονο εντός έδρας αγώνα από τις 7/4/1996 και το 4-0 σε βάρος του Άρη για το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής.

Ο Διαμαντόπουλος στο 6' άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη, στο 23' έδωσε την ασίστ στον Γκινσάρι για το 2-0 και στο 38' με πέναλτι έκανε το 3-0. Οι Θεσσαλοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση αυτή του διαιτητή, που έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Μπάλλα. Ο Τσέλιος στο 40' με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 4-0 και ο Αλί Μπαμπά στο 69' έκανε το 5-0. Στο 74' ο Μάνιος μείωσε σε 5-1 με σουτ, ενώ 6 λεπτά αργότερα ο Λαρέα διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΞΑΝΘΗ - ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 5-2
Σκόρερ: 6' σουτ, 38' πέν. Διαμαντόπουλος, 23' σουτ Γκινσάρι, 40' σουτ Τσέλιος, 69' σουτ Αλί Μπαμπά - 74' Μάνιος, 80' σουτ Λαρέα

ΞΑΝΘΗ (Ζόραν Βούλιτς): Ίτσο, Μιχαήλ, Δεληγιαννίδης (46' Ουνγιαλίδης), Παπάζογλου (61' Φαζός), Γκόμεζ (61' Θυμιάνης), Γκινσάρι (45'+3' Αλί Μπαμπά), Τζανακάκης, Τσέλιος, Δόρης, Ιμπραΐμι, Διαμαντόπουλος (72' Μονρόουζ).

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκουγκούδης, Καρανίκας, Κοτσώνης, Λαρέα, Μπάλλας (72' Δημούτσος), Πλέγας, Πολίτης (39' Μπαντιμπαγκά), Μπενγκόα (60' Βιδάλ), Μπιανκόνι (60' Μάνιος), Μπραμπίγια (39' Γκίνη).

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθήνας)
Βοηθοί: Νταβέλας, Τυριακίδης (Μακεδονίας)

Last modified onΚυριακή, 06 Φεβρουάριος 2022 21:53