Έφτασε τα 50 ο Μαρουκάκης

Ο Ματθαίος Μαρουκάκης έφτασε τα 50 γκολ σε επίσημους αγώνες. Ο Ματθαίος Μαρουκάκης έφτασε τα 50 γκολ σε επίσημους αγώνες.

Ο Ματθαίος Μαρουκάκης έφτασε τα 50 επαγγελματικά γκολ με αυτό που σημείωσε την Δευτέρα το βράδυ στο Αίγιο.

50 τα επαγγελματικά τέρματα του Ματθαίου Μαρουκάκη με αυτό που πέτυχε στο Αίγιο. Συνολικά ο επιθετικός της Παναχαϊκής έχει 33 στην Β’, 11 στην Γ’ και 6 στο Κύπελλο. Το πρώτο του τέρμα το πέτυχε για το Κύπελλο στις 12/11/2008 στο Καλλιθέα-Ξάνθη 1-3 και 4 ημέρες μετά, το αντίστοιχο για το πρωτάθλημα (16/11/2008, Καλλιθέα-Εθνικός Αστήρ 2-1). Σκόραρε για τρίτη διαδοδική αγωνιστική, κάτι που έχει να κάνει από τότε που αγωνιζόταν με την Καλλιθέα στην Γ' Εθνική, το 2009-10. Η πιο παραγωγική του σεζόν στην Β' Εθνική ήταν το 2011-12 που σημείωσε 10 γκολ σε 34 ματς με την Καλλιθέα.

Το 5-1 από την ΑΕΚ ήταν η βαρύτερη ήττα του Ηρακλή Ψαχνών στην 4η του περίοδο στην Β’. Για να βρει κάποιος την τελευταία συντριβή των Ευβοέων σε πρωτάθλημα πρέπει να ανατρέξει στην περίοδο 2008-09, όταν έχανε με 6-0 στην Θήβα από την τοπική ομάδα για την Δ’ Εθνική.

Η Παναχαϊκή έχει σκοράρει ως τώρα και στα 9 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα ενώ από την άλλη ο Φωστήρας έχει δεχθεί τέρμα σε 8/8 αγώνες (εξαιρείται φυσικά το «χάρτινο» 3-0 επί του Πανηλειακού).

Πρώτη εμφάνιση για τους Αργύρη Σχοινά (Ερμιονίδα), Βασίλη Τσεβά (ΑΕΚ), Απόστολο Χατζηστάμου (Ηρακλή Ψαχνών). Πρώτο τέρμα για τον Κώστα Μερεσιώτη του Εθνικού Σερρών στη 90ή του συμμετοχή στην Β’ (έχει σημειώσει άλλο ένα στην Γ’ για λογαριασμό του Θερμαϊκού το δεύτερο μισό της περιόδου 2006-07), όπως και για τους Μάρκο Παβίτσεβιτς της Ερμιονίδας και Τρύφωνα Τσώνη της Καλλιθέας.

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος της ΑΕΚ ξανασκόραρε στην κατηγορία έπειτα από 3 και κάτι χρόνια (από τις 27/11/2011 στο Εθνικός Αστήρ-Βέροια 2-1 φορώντας τα ερυθρόλευκα των Καισαριανιωτών).

Εξαιρετικές οι επιδόσεις του Αιγινιακού όταν επισκέπτεται την Θεσσαλία, αφού σε 6 αγώνες πέρυσι και φέτος έχει ηττηθεί μόνο στον Βόλο από τον Ολυμπιακό (στα πλέυ-οφφ), ενώ μετρά 3 νίκες (2 με Νίκη Βόλου, 1 με Τύρναβο) και 2 ισοπαλίες (1 με ΑΣΑ και η προχθεσινή με τον Τύρναβο). Όσον αφορά τους Θεσσαλούς, το 0-0 ήταν το 10ο σε 36 αγώνες, ήτοι μια «λευκή» ισοπαλία κάθε 3,6 αγώνες!...

«Δεν τον πάει» με τίποτα τον Γιώργο Φοιρό όταν αντιμετωπίζει την ΑΕΚ. Ο Θεσσαλονικιός τεχνικός έχει γνωρίσει άλλες δύο βαρύτατες ήττες από την Ένωση και μάλιστα την ίδια χρονιά, το 1998-99 (6-0 με τον Άρη και 6-2 με τον Πανελευσινιακό, αμφότερες στην Νέα Φιλαδέλφεια).

Παρά την ήττα της ΑΕΛ στις Σέρρες, ο σκόρερ της Θανάσης Πινδώνης εξασφάλισε την «αθανασία» στην κατηγορία, αφού έφθασε τα 20 τέρματα έχοντας ήδη 4 φέτος. Το ίδιο ισχύει και για τον Ιβάν Γέσιτς του Αχαρναϊκού.

Μοιάζει να μην… δικαιολογεί το όνομά της η Επισκοπή, αφού ως τώρα είναι η πιο «άτακτη» ομάδα του πρωταθλήματος (η αποβολή του Μανουσάκη ήταν ήδη η 6η την φετινή περίοδο).

Last modified onΤρίτη, 23 Δεκέμβριος 2014 05:27