Φέρνει Μόσνι (video)

Η Παναχαϊκή έφερε στη χώρα μας τον Τυνήσιο κεντρικό αμυντικό, Μπιλέλ Μόσνι.

Τον κεντρικό αμυντικό που τόσο έψαχνε, εντόπισε εν τέλει η Παναχαϊκή και ευελπιστεί να πάνε όλα καλά και να περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις. Ο λόγος για τον διεθνή Τυνήσιο, γεννημένο στο Παρίσι, Μπιλέλ Μόσνι.

Ο Μόσνι είναι 31 ετών (21/07/87) και έχει ύψος 1μ.91. Είναι 9 φορές διεθνής με την Τυνησία και η τελευταία του συμμετοχή σε επίσημο παιχνίδι καταγράφηκε πριν από εννέα μήνες με τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Ξεκίνησε την καριέρα του στη Γαλλία από τη Le Ulis και ακολούθως έπαιξε στις Mende Avenir, Saint-Georges, Genevieve. Από το το 2010 έως μετακόμισε στην Αγγλία.

Συγκεκριμένα, ο Τυνησίος στόπερ έπαιξε τη σεζόν 2010-11 σε 29 ματς της Σάουθεντ Γιουνάιτεν και σημείωσε 5 γκολ. Την επόμενη είχε 41 αγώνες και 13 τέρματα, επίσης, στη League 2 της Αγγλίας. Τη σεζόν 2012-13 φόρεσε τη φανέλα της Ίπσουιτς (37 ματς) και γύρισε στη Σάουθεντ για 9 συμμετοχές. Τη διετία 2013-15 κατέγραψε με τη σκωτσέζικη Ρέιντζερς 61 ματς και σημείωσε 13 γκολ.

Η αγωνιστική περίοδος 2015-16 τον βρήκε στη Γαλλία όπου είχε 4 συμμετοχές με τη δεύτερη ομάδα της Ανζέ και 14 με την Παρί. Ακολούθως έπαιξε στην Τυνησία με την Ετουάλ ντι Σαχέλ (1 ματς) και πέρυσι ήταν στην Νταντί Γιουνάιτεντ. Με την τελευταία ο Μόσνι είχε απολογισμό 14 συμμετοχές και 3 γκολ, όμως από τον Μάιο του 2018 και έπειτα δεν έχει παίξει σε επίσημο ματς. Τελευταία του συμμετοχή με την Εθνική Τυνησίας ήταν στις 11/11/16 όπου έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη (1-0) σε βάρος της Λιβύης για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Τον Μάιο του 2015 είχε εμπλακεί σε επεισόδιο με αντίπαλο μετά το φινάλε του αγώνα Μάδεργουελ - Ρέιντζερς. Έκτοτε η Ρέιντζερς δεν τον χρησιμοποίησε ξανά, ενώ στον Μόσνι επιβλήθηκε ποινή επτά αγωνιστικών! Δείτε το επεισόδιο στο πρώτο video...