Παναχαϊκή - Πανθρακικός 2-1

Η Παναχαϊκή επιβλήθηκε 2-1 του Πανθρακικού, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0.

Τα ψυχικά αποθέματα να βάλει δύο γκολ στον Πανθρακικό και να γυρίσει το ματς σε 2-1 βρήκε η Παναχαϊκή, η οποία επιβλήθηκε των Θρακιωτών. Ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη είχαν και οι δύο ομάδες, με εκατέρωθεν δοκάρια και πολλά σουτ. Οι Αχαιοί αποδείχτηκαν αποτελεσματικότεροι στην τελική προσπάθεια και με σκόρερ τους Φουρτάδο και Ντίνα πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας στο -2. Νικηφόρο, λοιπόν, το ντεμπούτο του Ηλία Φυντάνη στον πάγκο των «κοκκινόμαυρων», με τον Σάββα Παντελίδη του Πανθρακικού να αναζητά πλέον τα αίτια μιας ήττας, που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να επρόκειτο και για νίκη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Παναχαϊκή (Ηλίας Φυντάνης): Μάλαρτζ, Μενδρινός, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Φουρτάδο, Ντίνας, Δαμιανίδης, Κοιλιάρας, Τσεμπερίδης (56' Μιλοσέσκι), Φούφουλας, Χλωρός (79' Ατματσίδης).

Πανθρακικός (Σάββας Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Χρήστου (71' Σίμωσης), Σαρακατσάνος, Μακρυδημήτρης (79' Μοσχάκης), Μουνάφο, Λιαπάκης (60' Ουέλινγκτον), Μίνγκας, Μπαϊκαρά, Κοντογουλίδης, Μπαλού.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

90+4' Λήξη του αγώνα

* Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

87' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Φουρτάδο εκτός, μέσα ο Πακάλτσης.

86' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Λαμπρόπουλο της Παναχαϊκής.

85' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ντίνα της Παναχαϊκής για σκληρό μαρκάρισμα.

82' Ο Μιλοσέσκι από πλεονεκτική θέση δεν πιάνει το σουτ που θα ήθελε για να απειλήσει τον Κουτσόπουλο.

81' Καθόλου καλή εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέσκι, πολύ έξω η μπάλα.

79' Αλλαγή και για τον Πανθρακικό. Ο Μοσχάκης στη θέση του Μακρυδημήτρη.

79' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Εκτός ο Χλωρός και τη θέση του παίρνει ο Ατματσίδης.

78' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Φούφουλα της Παναχαϊκής.

76' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μάλαρτζ της Παναχαϊκής.

75' ΔΙΠΛΟ ΔΟΚΑΡΙ στην ίδια φάση για τον Πανθρακικό. Καταπληκτική προσπάθεια του Μπαϊκαρά που έδωσε τη μπάλα στον Σίμωση, εκείνος έκανε το σουτ που βρήκε στο οριζόντιο και στην επαναφορά ο Κοντογουλίδης με κεφαλιά σημάδεψε εκ νέου το οριζόντιο.

71' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Σίμωσης στη θέση του Χρήστου.

69' ΚΙΤΡΙΝΗ και στους Κοντογουλίδη, Μουνάφο για τον Πανθρακικό.

69' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Κοιλιάρα της Παναχαϊκής

67' Δυνατό σουτ του Κοντογουλίδη στην κίνηση, λίγο πάνω από το δοκάρι του Μάλαρτζ η μπάλα.

66' Ο Μπαλού βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση για να σουτάρει, ωστόσο δεν τη βρήκε όπως θα ήθελε.

60' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εκτός παιχνιδιού ο Λιαπάκης, στη θέση του ο Ουέλινγκτον.

56' ΓΚΟΛ 2-1 για την Παναχαϊκή. Ο Φούφουλας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χλωρός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Φουρτάδο που από κοντά νίκησε τον Κουτσόπουλο με πλασέ.

54' Aναγκαστική αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Τσεμπερίδης πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Μιλοσέσκι.

52' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ιωάννου της Παναχαϊκής για σκληρό μαρκάρισμα.

48' Ο Χλωρός πέφτει στην περιοχή του Πανθρακικού ζητώντας πέναλτι, ωστόσο τα ριπλέι δείχνουν ότι δεν υπήρξε ανατροπή. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.

47' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μενδρινό της Παναχαϊκής, επειδή εκτέλεσε φάουλ χωρίς να σφυρίξει ο διαιτητής.

46' Έναρξη του δεύτερου μέρους

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1' λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό καθυστερήσεων

42' ΓΚΟΛ 1-1 για την Παναχαϊκή. Ο Μενδρινός εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χλωρός πήγε να κάνει γυριστό σουτ, το οποίο ουσιαστικά έστειλε τη μπάλα στον Ντίνα, ο οποίος με σουτ από κοντά ισοφάρισε.

38' Χτύπημα φάουλ του Μενδρινού, ελάχιστα έξω η μπάλα.

35' Κατοχή μπάλας: 51% Παναχαϊκή, 49% Πανθρακικός,

32' Μακρινό, χωρίς τύχη σουτ του Μίνγκα για τον Πανθρακικό.

28' Σουτ του Μίνγκα μέσα από την περιοχή της Παναχαϊκής, έξω η μπάλα. Ο Μάλαρτζ βάζει τις φωνές στους αμυντικούς του.

26' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μπαϊκαρά του Πανθρακικού.

24' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Πανθρακικό. Ο Μπαλού γέμισε με κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο Κοντογουλίδης πρόλαβε την έξοδο του Μάλαρτζ και σκόραρε επίσης με κεφαλιά.

24' Καπνογόνα έχουν ανάψει μερίδα οπαδών της Παναχαϊκής

20' ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή. Πολύ δυνατό σουτ του Τσεμπερίδη, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου.
19' Σέντρα του Κοντογουλίδη, κεφαλιά του Μπαλού, ο Μάλαρτζ μπλόκξαρε σταθερά.

17' Σουτ του Σαρακατσάνου, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Μάλαρτζ.

14' Μακρινό σουτ του Ιωάννου, χωρίς τύχη όμως. Πολύ έξω από την εστία του Κουτσόπουλου η μπάλα.

10' Χωρίς φάση στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

7' Η Παναχαϊκή έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα

* Όρκος νίκης από τους παίκτες της Παναχαϊκής πριν από το ξεκίνημα του αγώνα. Αλέξης Κούγιας, Ηλίας Φυντάνης και οι ποδοσφαιριστές μαζεύτηκαν πριν από το εναρκτήριο λάκτισμα και έδωσαν το σύνθημα για επικράτηση επί του Πανθρακικού.