Αμυντικό ρεκόρ για ΑΕΛ

• Written by
  • Published in ΑΕΛ
  • 0 comments
H ΑΕΛ δεν έχει δεχθεί γκολ στα τελευταία πέντε της ματς και προσπαθεί να σπάσει μια επίδοση που κρατά από την σεζόν 2004-05 που πήρε την άνοδο στην Super League. H ΑΕΛ δεν έχει δεχθεί γκολ στα τελευταία πέντε της ματς και προσπαθεί να σπάσει μια επίδοση που κρατά από την σεζόν 2004-05 που πήρε την άνοδο στην Super League.

Δεν έχει δεχθεί τέρμα σε πέντε ματς, συνολικά για 496 λεπτά και κυνηγά να σπάσει μια επίδοση που κρατά από την προηγούμενη άνοδο της ομάδας, το 2005-06.

Η ΑΕΛ έχει ξεχάσει τι θα πει γκολ, αφού το τελευταίο που δέχθηκε ήταν στην Μυτιλήνη από την Καλλονή, όπου ο Αντώνης Γιόνδης στο 44ο λεπτό παραβίασε για τελευταία φορά την εστία της ομάδας της Λάρισας. Από τότε έχουν περάσει 496 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ και συνεχίζει. Η προηγούμενη φορά που συνέβη αυτό ήταν την σεζόν 2008-09 που έμεινε πάλι για πέντε ματς χωρίς να δεχθεί γκολ, ενώ για έξι ματς είχε μείνει την σεζόν 2004-05, όταν δηλαδή πήρε την άνοδο στην Super League.

Από την σεζόν 2008-09 έχει η ΑΕΛ να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της για πέντε ματς. Τότε, στα μέσα του πρωταθλήματος της Super League είχε μείνει έξι ματς χωρίς να δεχθεί γκολ. Στις 7 Μαρτίου 2009 είχε ηττηθεί με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να σημειώνει το τρίτο γκολ για τους Πράσινους στο 56ο λεπτό. Ακολούθησαν έξι ματς που δεν δέχθηκε τέρμα.

14 Μαρτίου 2009 ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 0-0
22 Μαρτίου 2009 Ηρακλής – ΑΕΛ 0-2
5 Απριλίου 2009 ΑΕΛ – Πανιώνιος 0-0
12 Απριλίου 2009 Ολυμπιακός – ΑΕΛ 0-1
26 Απριλίου 2009 Λεβαδειακός – ΑΕΛ 0-1

Στις 10 Μαΐου 2009 δέχθηκε πάλι γκολ από τον Μιχάλη Παυλή στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ΑΕΛ – ΑΕΛ 3-2 που έσπασε το σερί της ομάδας της Λάρισας μετά από πέντε ματς και συνολικά 498 λεπτά χωρίς γκολ.

Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ανήκει στην σεζόν 2004-05 που η ΑΕΛ αγωνιζόταν στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας και πήρε την άνοδο. Για έξι διαδοχικά ματς δεν δέχθηκε γκολ, χωρίς να υπολογίζεται το ενδιάμεσο 2-0 χωρίς αγώνα με τον Ποσειδώνα Νέων Πόρων. Στις 22 Ιανουαρίου 2005 είχε δεχθεί γκολ στις Σέρρες από τον Παναγιώτη Ζιάκα στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης Πανσερραϊκός – ΑΕΛ 1-0. Ακολούθησαν έξι ματς χωρίς να δεχθεί τέρμα.

30 Ιανουαρίου 2005  ΑΕΛ – Εθνικός Αστέρας 2-0
13 Φεβρουαρίου 2005 Καλαμάτα – ΑΕΛ 0-2
19 Φεβρουαρίου 2005 ΑΕΛ – Λεβαδειακός 0-0
27 Φεβρουαρίου 2005 Ποσειδών Ν. Π. – ΑΕΛ 0-2 α.α.
6 Μαρτίου 2005 ΑΕΛ – Απόλλων Σμύρνης 5-0
13 Μαρτίου 2005 Πανηλειακός – ΑΕΛ 0-0
19 Μαρτίου 2005 ΑΕΛ – Ακράτητος 2-0

Στις 3 Απριλίου 2005 έσπασε το σερί της ΑΕΛ στην αναμέτρηση ΑΕΛ – Ηλυσιακός 3-2, όταν στο 11ο λεπτό ο Ρέιτζερ σημείωσε την ισοφάριση για την ομάδα των Ηλυσίων. Το σερί κράτησε για 636 αγωνιστικά λεπτά, χωρίς να έχει υπολογιστεί η νίκη άνευ αγώνα με τον Ποσειδώνα Νέων Πόρων.

Last modified onΚυριακή, 10 Φεβρουάριος 2013 21:59