ΑΕΛ - Βύζας Μεγάρων 0-0

Χαστούκι του Βύζαντα στην ΑΕΛ

Με... ανώμαλη προσγείωση συνδυάστηκε το πρώτο επίσημο ματς της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα της Football League. Οι «βυσσινί» που θεωρούνται το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση όχι μόνο της ανόδου, αλλά και του πρωταθλήματος, έμειναν στο 0-0 με τον Βύζαντα Μεγάρων, που έφυγε με τον παλικαρίσιο βαθμό από το AEL FC ARENA.

Αν και από το 39' η ομάδα των Μεγάρων έπαιζε με παίκτη λιγότερο, ευτύχησε να έχει έναν εξαιρετικό Δημήτρη Κοτταρά κάτω από τα δοκάρια και ανεβασμένη ψυχολογία έπειτα από την αλλαγή προπονητή και την άφιξη του Νίκου Παντέλη. Σαφώς και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως η ισοπαλία δεν παύει να αποτελεί ένα ηχηρό χαστούκι για τους Θεσσαλούς, που θα πρέπει να βελτιωθούν άμεσα αν θέλουν να έχουν πρωταγωνιστική πορεία. Όπως ήταν λογικό οι περίπου 8.000 φίλοι της ΑΕΛ έφυγαν πικραμένοι από το γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι, πανηγυρίζοντας έναν βαθμό - ένεση ηθικού.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

88' Σουτ του Ζεκίνια, απελπιστικά άουτ.

82' Σουτ του Τσιαμπάμπα μπλόκαρε ο Κοτταράς.

81' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θεσή του Σεσίνια ο Ζεκίνια.

79' ΑΛΛΑΓΗ για τον Βύζαντα. Ο Πέτρου παίρνει τη θέση του Σκαφτούρου.

74' Η ΑΕΛ έχει αυξήσει την πίεσή της, αλλά παρότι παίζει με παίκτη παραπάνω δεν μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

71' Σουτ του Τσιμπάμπα, μπλόκαρε ο Κοτταράς.

70' Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Σαϊτιώτη η μπάλα μόλις άουτ.

66' ΑΛΛΑΓΗ για τον Βύζαντα. Στη θέση του Λίτση ο Ρούσσος.

65' Νέα κεφαλιά του Σαϊτιώτη, ο Κοτταράς μπλόκαρε.

62' Σέντρα του Κατσιαρού, κεφαλιά του Σαϊτιώτη άουτ.

58' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Πλιάγκα ο Τσιμπάμπα.

52' Δοκάρι για την ΑΕΛ σε σουτ του Νεμπεγλέρα. Στην επαναφορά ο Κοτταράς έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ σε προσπάθεια του Πλιάγκα.

49' Ο Κοτταράς μπλόκαρε τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και με ηγέτη τον Γκονζάλες δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Κοτταρά. Ωστόσο, ο Ισπανός μέσος αποχώρησε τραυματίας στο 24', με τον Βύζαντα Μεγάρων να παίζει διπλή ζώνη άμυνας και να δυσκολεύει τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι από το 39' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω κόκκινης κάρτας του Στρατάκη.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43' Έπειτα από σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Σιατραβάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

39' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Στρατάκη, ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα φανέλας του Μπόα Μόρτε.

32' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Πλιάγκα.

30' Ο Λίτσης με σουτ δεν ανησύχησε τον Σωτηρίου.

24' ΑΛΛΑΓΗ αναγκαστική για την ΑΕΛ. Ο Γκονζάλες τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Σιατραβάνης.

22' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Στρατάκη.

18' Σουτ του Λίτση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.

16' Ο Κοτταράς απέκρουσε με τις γροθιές τη μπάλα σε σουτ του Γκονζάλες.

10' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Κοτταράς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ τη μπάλα σε σουτ του Σαϊτιώτη.

7' Σουτ του Γκονζάλες, η μπάλα άουτ.

3' Πλασέ του Γκονζάλες έπειτα από πάσα του Σεσίνια, η μπάλα άουτ.

ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

* Περίπου 5.000 φίλοι της ΑΕΛ βρίσκονται στο γήπεδο.

* Στον πάγκο του Βύζαντα βρίσκεται ο Νίκος Παντέλης.

* Εκτός αποστολής για την ΑΕΛ έμεινε ο τερματοφύλακας, Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, που ταλαιπωρείται από ίωση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Σωτηρίου, Κατσιαρός, Παπαγεωργίου, Ταλ, Ααράμπ, Μπόα Μόρτε, Νεμπεγλέρας, Γκονζάλες (24' λ.τρ. Σιατραβάνης), Σεσίνια (81' Ζεκίνια), Πλιάγκας (58' Τσιμπάμπα), Σαϊτιώτης.

Στον πάγκο της ΑΕΛ βρίσκονται οι: Πρίφτη, Καλί, Κολοβέτσιος, Χατζής, Σιατραβάνης, Τσιμπάμπα, Ζεκίνια.

Βύζας Μεγάρων: Κοτταράς, Γκούμας, Αρκουμάνης, Στατάκης, Λίτσης (66' Ρούσσος), Σανόκο, Μωυσίδης, Ουαταρά, Πλάτανος, Χριστοφιδέλης, Σκαφτούρος (79' Πέτρου).

Οι αναπληρωματικοί του Βύζαντα Μεγάρων: Μητρογιάννης, Ρωμαϊδης, Ρούσσος, Πέτρου, Νταντάμης, Γεωργακόπουλος, Μακρόπουλος.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Ώρα έναρξης: 17:00

Γήπεδο: AEL FC ARENA

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)