Χανιά και Κοζάνη στην 4η φάση

Τα Χανιά και η Κοζάνη πήραν την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα βρεθούν αντίπαλοι.

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκε η 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σήμερα, όπου τα Χανιά επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Πόντου με ανατροπή και η Κοζάνη απέκλεισε με το ίδιο σκορ τον Ηρακλή. Οι δύο ομάδες θα παίξουν αντίπαλες στην 4η φάση της διοργάνωσης.

Στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν τα Χανιά, καθώς επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Πόντου. Η ομάδα της Καλαμαριάς προηγήθηκε στο 5’ με τον Μπλάνκο, αλλά ο Λεμονής κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε 1-1. Στο 63’ ο Μαζουλουξής πέτυχε το γκολ της νίκης για τους Χανιώτες.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, που διεξήχθη τελικά στην Κομοτηνή, η Κοζάνη πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 2-1 επί του Ηρακλή. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Πάνου στο 15’, αλλά στο 35’ ο Κούστα ισοφάρισε για τους «κυανόλευκους». Στο 84’ ο Τζημόπουλος πέτυχε το γκολ για την Κοζάνη, που της έδωσε το εισιτήριο για τη συνέχεια του θεσμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης φάσης:

Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 3-2 πέν. (0-0 κ.α., παρ.,)
2 Πανθρακικός-Εθνικός ΔΙΑΚΟΠΗ
3 Ζάκυνθος-Νίκη Βόλου (20/9)
4 Χανιά-Απόλλων Πόντου 2-1
5 Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας (27/9)
6 ΑΟ Χανιώτης-Τηλυκράτης 0-1
7 Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας 2-4 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)
14 Αστέρας Σταυρού-Γιούχτας 1-3

Άνευ αγώνα περνάνε οι: Διαγόρας, Μικρασιατικός, Πιερικός, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα, ΑΕΛ.