Οι… προεκτάσεις του 7-0 της ΑΕΚ

Ο Θανάσης Παλαιολόγος και ο Πάολο Φαρινόλα συμπλήρωσαν 200 αγώνες στην Β' Εθνική και είναι στην 14η θέση των εν ενεργεία. Ο Θανάσης Παλαιολόγος και ο Πάολο Φαρινόλα συμπλήρωσαν 200 αγώνες στην Β' Εθνική και είναι στην 14η θέση των εν ενεργεία.

Επτά φορές έχει επικρατήσει η ΑΕΚ με 7-0 σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΝΤΟΛΗΣ

To 7-0 στον αγώνα ΑΕΚ-Επισκοπή ήταν το 41ο στην ιστορία της κατηγορίας (37 έχουν σημειωθεί από νίκες γηπεδούχων και 4 από νίκες φιλοξενούμενων). Το τελευταίο αντίστοιχο αποτέλεσμα από γηπεδούχο ομάδα ήταν το Λεβαδειακός-Πύργος 7-0 την περίοδο 1998-99 και από φιλοξενούμενη το περυσινό Γλυφάδα-Πανηλειακός 0-7.

Όσον αφορά στην ΑΕΚ το έχει επαναλάβει άλλες τρεις φορές σε εθνική κατηγορία και τέσσερις στο Κύπελλο Ελλάδος, ενώ τέσσερις φορές έχει σημειωθεί στο ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός-Αναγ.Καρδίτσης 7-0 (2000-01) Κύπελλο

Μαζί στον αγώνα - ως προσωπικοί αντίπαλοι στο Ηρακλής Ψαχνών-Απόλλων Σμύρνης - μαζί και στους… αγώνες ο Πάολο Φαρινόλα και ο Θανάσης Παλαιολόγος, αφού αμφότεροι συμπλήρωσαν 200 στην Β’ Εθνική. Έτσι οι δύο παίκτες μοιράζονται την 14η θέση των ενεργεία συμμετεχόντων στο πρωτάθλημα. Μάλιστα ο Χαλκιδαίος αμυντικός ξαναβρήκε δίχτυα μετά τις 19/5/2013, όταν σημείωνε το πρώτο τέρμα στο Πιερικός - Ολυμπιακός Βόλου 0-2, ενώ ο ελληνοποιημένος Βραζιλιάνος βρίσκεται στην 3η θέση των αλλοδαπών παικτών πίσω από τους Αντεμάρ Ροντρίγκες και Ιβάν Ρούσεβ.

450+ 1 οι επαγγελματικοί αγώνες για τον Δήμο Μανουσάκη του Αχαρναϊκού, που μας …ξέφυγε την περασμένη εβδομάδα και δεν τον αναφέραμε στο στρογγύλεμα των αγώνων. Οι 25 από αυτούς είναι για το πρωτάθλημα της Κύπρου με τα χρώματα του Εθνικού Άχνας. Στην Β’ Εθνική μετρά ως τώρα 237 και βρίσκεται στην 4η θέση της κατάταξης πίσω από τους Πουρτουλίδη, Μπουντούρη και Τόλιο. 200 οι επαγγελματικοί αγώνες για τον Ηλία Κακαρά του Φωστήρα ,που μοιράζονται σε 16 στην Α’- 120 στην Β’-44 στην Γ’-20 για το Κύπελλο. Ο πρώτος ήταν πριν από 11 περιόδους (την περίοδο 2003/04 όταν με την φανέλλα του Ατρομήτου Αθηνών έπαιρνε λίγα λεπτά συμμετοχής στο 2-0 των Αθηναίων επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, στις 14/9/2003).

100 αγώνες στην Β’ Εθνική είναι ο απολογισμός του Ιβάν Γέσιτς του Αχαρναϊκού, μετά το 0-0 με τους Τράχωνες. Πρώτη «γεύση» από την Β’ Εθνική πήρε ο 33χρονος Σέρβος στις 7/2/2009 στο Αγροτικός Αστήρ-Κέρκυρα 2-0 με την πράσινη φανέλλα των Θεσσαλονικέων. Στα έξι περίπου χρόνια που αγωνίζεται στην χώρα μας (όλοι οι αγώνες στην Β’), ο Γέσιτς έπαιξε και στους Πανσερραϊκό, Ηρακλή Ψαχνών και Νίκη Βόλου.

200ή ήταν η φορά που κάθησε σε πάγκο ομάδας ο προπονητής των Τραχώνων, Πέτρος Δημητρίου. Ο 57χρονος Αθηναίος τεχνικός έχει πλούσια εμπειρία σε Β’-Γ’ Εθνική, ξεκινώντας από την Ηλιούπολη την περίοδο 2006-07, την οποία ξαναανέλαβε δύο χρόνια μετά. Επίσης έχει εργαστεί και στους Βύζαντα (δις), Άγιο Δημήτριο, Παναιγιάλειο, Κεραυνό Κερατέας, Εθνικό Αστέρα, Φωκικό, Πανηλειακό και Πεύκη. Οι επιδόσεις του είναι 54 νίκες-57 ισοπαλίες-80 ήττες. 350 ήττες (συμπεριλαμβανομένων και των πλέυ-οφφ) συμπλήρωσε μετά το 1-2 στην Λαμία από την τοπική ομάδα ο Ολυμπιακός Βόλου.

Απίστευτος ο Νίκο Βαρέλα της Ζακύνθου, που σκόραρε τρις (!) ενάντια στον ΑΣΑ και ήταν τα πρώτα του εν Ελλάδι! Ο προηγούμενος Ουρουγουανός που είχε πετύχει κάτι ανάλογο ήταν ο Φαμπιάν Εστογιανόφ πριν κάτι λιγότερο από 6 χρόνια (1/2/2009) στο Πανιώνιος-Πανθρακικός 3-0 στο πλαίσιο της Α’ Εθνικής. Πρώτο τέρμα και για τον συμπαίκτη του Βαρέλα, Ιάσωνα Παπαδημητρίου, όπως επίσης και για το ζευγάρι των σκόρερ στο Φωστήρ-Ερμιονίς 1-1, τον Αλβανό Ρενάλντο Ράμα και τον Παναγιώτη Συμελίδη. Πρώτη εμφάνιση για τον Δημήτρη Γροντή της ΑΕΚ.

Last modified onΤρίτη, 09 Δεκέμβριος 2014 19:52