• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 70

Δεν μετρά το... πλεονέκτημα

Ο Πανσερραϊκός κάλυψε χάντικαπ δύο πόντων από τον ΟΦΗ στα μπαράζ του 2009-10 και τερμάτισε πρώτος, πανηγυρίζοντας την άνοδο Ο Πανσερραϊκός κάλυψε χάντικαπ δύο πόντων από τον ΟΦΗ στα μπαράζ του 2009-10 και τερμάτισε πρώτος, πανηγυρίζοντας την άνοδο

Δύο από τις τέσσερις φορές τα τελευταία χρόνια δεν επιβεβαιώθηκε η διαφορά που είχαν πάρει οι ομάδες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η φετινή διαδικασία των play off δεν μοιάζει ιδιαίτερα με τις προηγούμενες, αφού πλέον δεν είναι απλά έξι αγωνιστικές, αλλά ένα πρωτάθλημα που θα κριθεί σε δύο μήνες και 14 αναμετρήσεις. Η βαθμολογική διαφορά των ομάδων είναι σαφώς μεγαλύτερη, αλλά και οι αγώνες είναι περισσότεροι ώστε να καλύψουν οι διώκτες της Κέρκυρας και του Ολυμπιακού Βόλου την απόσταση. Μέχρι τώρα μόλις στις δύο από τις τέσσερις φορές που υπήρξαν play off με τη νέα τους μορφή διατηρήθηκε το πλεονέκτημα.

Ο Παναιτωλικός και ο ΟΦΗ ξεκίνησαν και τελειώσαν στην κορυφή, ενώ τις άλλες δύο σεζόν υπήρξε ανατροπή των δεδομένων με τον Πλατανιά να παίρνει την ανοδο παρότι ξεκίνησε με μειονέκτημα το 2011-12 και τον Πανσερραϊκό την σεζόν 2009-10. Ας δούμε, όμως τις αρχικές βαθμολογίες των τελευταίων χρόνων που υπάρχουν οι βαθμοί μπόνους, αλλά και τι είχε γίνει όλες τις προηγούμενες σεζόν που χρειάστηκαν μπαράζ.

1999-00

Η δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας έπαιρνε απευθείας την άνοδο αν υπήρχε διαφορά μεταξύ έξι βαθμών από τον τρίτο της βαθμολογίας. Το Αιγάλεω που ήταν στην δεύτερη θέση δεν είχε την διαφορά και χρειάστηκε να δώσει αγώνες κατάταξης με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Πανσερραϊκό. Το πλεονέκτημά του ήταν πως οι αναμετρήσεις ήταν στην έδρα της ομάδας που ήταν ψηλότερα στην βαθμολογία. Η άνοδος ήρθε στο 94ο λεπτό, αφού τότε ισοφάρισε σε 1-1 η ομάδα της Ηπείρου μέσα στην έδρα του Αιγάλεω.

1966-67

Μπαράζ ανάμεσα στους τρεις πρωταθλητές των ομίλων. Ολυμπιακός Βόλου, Πανελευσινιακός και Καβάλα ξεκίνησαν χωρίς βαθμούς και τελικά αναδείχθηκαν ισόβαθμες με οκτώ βαθμούς και ακολούθησαν νέα μπαράζ στη Λαμία.

Ολυμπιακός Βόλου Καβάλα 0-0
Πανελευσινιακός Καβάλα 3-1
Ολυμπιακός Βόλου Πανελευσινιακός 2-1

Ανέβηκαν τελικά ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Πανελευσινιακός.

1965-66

Μπαράζ για δύο θέσεις ανάμεσα στους τρεις πρωταθλητές των ομίλων. Βύζας Μεγάρων, Βέροια και ΟΦΗ έδωσαν ματς σε ουδέτερα γήπεδα και η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που έμεινε στην δεύτερη κατηγορία.

ΟΜΑΔΕΣ Β.
1 Βύζας Μεγάρων       11
2 Βέροια 8
3 ΟΦΗ 4
1964-65

Τέσσερις όμιλοί και ισάριθμοι πρωταθλητές που αγωνίστηκαν μεταξύ τους για δύο θέσεις με τον Πανσερραϊκό και το Αιγάλεω να παίρνουν τα εισιτήρια για την Α' Εθνική.

ΟΜΑΔΕΣ Β.
1 Πανσερραϊκός      13
2 Αιγάλεω 13
3 Εδεσσαϊκός  12
4 Βύζας Μεγάρων       10
1963-64

Πρωτάθλημα με τέσσερις ομίλους και πάλι μπαράζ ανάμεσα στους πρωταθλητές με τους δύο πρώτους να παίρνουν την άνοδο.

ΟΜΑΔΕΣ Β.
1 Τρίκαλα 15
2 Προοδευτική 14
3 Παναχαϊκή 11
4 Φίλιπποι Καβάλας     8
1962-63

Από το παρθενικό πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας υπήρξαν όμιλοι και οι τέσσερις πρωταθλητές έδωσαν αγώνες κατάταξης μεταξύ τους ώστε να προκύψουν οι δύο πρώτες ομάδες που θα έπαιρναν την άνοδο στην Α' Εθνική.