Κονέ... ανόδου

Ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε (1-0) από την έδρα του Αχαρναϊκού και πάτησε, έστω προσωρινά, στην κορυφή.

Στο ρετιρέ της βαθμολογίας βρέθηκε, έστω προσωρινά, ο Απόλλων Σμύρνης έπειτα από τη σπουδαία νίκη του (1-0) σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, αυτή του Αχαρναϊκού. Οι «κυανόλευκοι» χάρη στο γρήγορο (2') γκολ του Κονέ κατέκτησαν το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο, διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα έξι παιχνίδια και μέχρι την Κυριακή θα βρίσκονται στην 1η θέση.

Η επικράτηση, βέβαια, μόνο εύκολη δεν ήταν για τον Απόλλωνα, αφού ο Αχαρναϊκός μετά το γκολ που δέχτηκε, πήρε τον έλεγχο και είχε την απόλυτη κατοχή. Ωστόσο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε στο Μενίδι για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια!

Ο Απόλλωνας γνώριζε ότι κλειδί για την επικράτηση θα ήταν ένα γρήγορο γκολ. Και πέτυχε τον στόχο της, αφού μπήκε σε θέση οδηγού μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Βάντερσον πάσαρε από δεξιά στον Κονέ και ο μέσος του Απόλλωνα με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παγούδη. Επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι που έγινε από τον Φατιόν στο τείχος, όμως ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα είχε το χέρι στο πρόσωπο. Παράβαση, βέβαια, υπήρξε και κακώς ο ρέφερι δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Η ομάδα του Μενιδίου είχε την πλήρη κατοχή (72% - 29% έκλεισε το πρώτο 45λεπτο), πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η καλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 43' όταν ο Παβίσεβιτς με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Βέβαια, οι «πράσινοι» έχασαν και τον ρυθμό τους λόγω της διακοπής που υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι οπαδοί του Αχαρναϊκού πετούσαν νερά στους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα. Στο 36' οι «κυανόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσουν» το τρίποντο, αλλά ο Βάντερσον που έκανε εκπληκτική ατομική προσπάθεια και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, είχε κακό τελείωμα μέσα στη μικρή περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου με πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις και με τους ποδοσφαιριστές του Μπάμπη Τεννέ να κρατούν το υπέρ τους σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τον έλεγχο, όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Αποστολίδη. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα, τόσο ο Αχαρναϊκός έδειχνε ότι δεν πίστευε πως θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες εντός έδρας. Όλα αυτά παρότι έκλεισε το ματς, έχοντας την κατοχή (69% - 31%), αλλά και διπλάσιες τελικές (6-3).

Σκόρερ: 2' Κονέ

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Εμέκα, Παγώνης (20' Μουστάκης), Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Όμο, Μήλιος (46' Ματσούκας), Πολίμος, Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς, Μπέλιτς (59' Ταμπάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Ψιάνος, Φατιόν, Κονέ (44' Φαρινόλα), Ρουσάκης, Μπουντόπουλος (59' Παρπέξ), Βάντερσον (89' Σουνάς), Τζιώρας.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Τζάνης (Τρικάλων), Δ. Τίκας (Καρδίτσας)

Last modified onΠαρασκευή, 19 Φεβρουάριος 2016 19:38