Απολογία... καθυστέρησης

Η Δόξα Δράμας και η Παναχαϊκή κλήθηκαν σε απολογία, γιατί καθυστέρησαν να βγουν στο γήπεδο στο μεταξύ τους ματς.

Ενώπιον του αθλητικού δικαστή θα βρεθούν την Παρασκευή (07/12) οι ΠΑΕ Δόξα Δράμας και Παναχαϊκή. Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, αμφότερες θα απολογηθούν γιατί στο μεταξύ τους παιχνίδι καθυστέρησαν να βγουν στον αγωνιστικό χώρο. Το άρθρο 11 παρ.1 του ΚΑΠ αναφέρει:

Η διάρκεια όλων των αγώνων πρωταθλημάτων είναι ενενήντα (90΄) λεπτά της ώρας, σε δύο ημίχρονα, από σαράντα πέντε (45΄) λεπτά το καθένα. Η διάρκεια της ανάπαυλας (ημίχρονο) δεν θα ξεπερνά τα δεκαπέντε (15΄) λεπτά. Σε περίπτωση αδικαιολόγητης μη εμφάνισης ομάδας κατά την ακριβή ώρα ναρξης του αγώνα ή της συνέχισης αυτού μετά το ημίχρονο, θα της επιβάλλεται από την αρμόδια πειθαρχική επιτροπή χρηματική ποινή από 20.000,00 έως 100.000,00 Ευρώ εφόσον είναι Π.Α.Ε και από 300,00 έως 2.000,00 Ευρώ εφόσον είναι ερασιτεχνικό σωματείο, πέραν των πιθανώς προβλεπομένων από τους Κανόνες του Παιχνιδιού και την οικεία προκήρυξη. Σε διαφορετική περίπτωση ο διαιτητής παραπέμπεται για πλημμελή σύνταξη του Φ.Α. και του επιβάλλονται οι αντίστοιχες πειθαρχικές ποινές».

Οι σχετικές κλήσεις:

«Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Β' Εθνικής Κατηγορίας καλεί σε απολογία:

την Παρασκευή 7/12/2018 και ώρα 15:30 την ΠΑΕ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ για παράβαση των διατάξεων των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6 και 11§1 του ΚΑΠ Επαγγελματικών Ομάδων. (αγώνας με ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1891 2/12/2018)

την Παρασκευή 7/12/2018 και ώρα 15:30 την ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1891 για παράβαση των διατάξεων των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6 και 11§1 του ΚΑΠ Επαγγελματικών Ομάδων. (αγώνας με ΠΑΕ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2/12/2018)».

Last modified onΤετάρτη, 05 Δεκέμβριος 2018 12:30