Εδώ είναι Τρίκαλα

Τρίκαλα και Απόλλων Λάρισας εκπροσωπούν το ποδόσφαιρο της Θεσσαλίας φέτος στην Super League 2, άρα κατά μία έννοια η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος έχει και θεσσαλικό ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες σε τρεις κατηγορίες. Από τη Β' έως και την Δ' Εθνική!

Ο ΑΟΤ έχει το πάνω χέρι όταν υποδέχεται τον Απόλλωνα και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι σε 7 παιχνίδια (και για τις τρεις κατηγορίες) είναι αήττητος μετρώντας 3 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Η καλή παράδοση, πάντως, των Τρικάλων επεκτείνεται και στη Λάρισα, καθώς σε 14 ανεξαρτήτως έδρας παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, ο ΑΟΤ έχει 4 νίκες, 9 ισοπαλίες, ενώ η μοναδική νίκη του Απόλλωνα επιτεύχθηκε στην τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων, στις 14 Απριλίου 2019. Τότε για την 27η αγωνιστική της Β' Εθνικής είχε επικρατήσει του αντιπάλου του με σκορ 3-1.

Και τα τρία γκολ τα είχε σημειώσει στο πρώτο ημίχρονο με τους Σκούπρα, Γκουντρουμπή και Χατζή, ενώ για τα Τρίκαλα του Μίλος Κόστιτς είχε μειώσει στην επανάληψη ο Τριανταφυλλάκος με πέναλτι.