Με ανατροπή ο Βόλος

Η Δόξα Δράμας προηγήθηκε του Βόλου, όμως οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στην ανατροπή και νίκη (2-1) στο φιλικό της Νεάπολης.

Την 4η διαδοχική του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου (01/09) στη Νεάπολη ο Βόλος. Η ομάδα της Μαγνησίας έγινε η πρώτη που παραβίασε την άμυνα της Δόξας Δράμας και, μάλιστα, με ανατροπή (2-1). Οι ιφλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, αιφνιδίασαν, αλλά οι «κυανέρυθροι» ισορρόπησαν και μπήκαν σε θέση οδηγού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές αλλαγές είχαν σαν αποτέλεσμα να πέσει και ο ρυθμός.

Στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Κουσκουνά για οφσάιντ, όμως στο 10' ο έμπειρος επιθετικός έκλεψε τη μπάλα από τον Ενγκουέμ, σέντραρε από αριστερά και ο Ριζογιάννης με πλασέ έκανε το 0-1 για τη Δόξα Δράμας. Ωστόσο, στο 35' και μετά από ασταθή επέμβαση του Πίτκα (οι Δραμινοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ), ο Μάντζης από κοντά ισοφάρισε. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 42' ο Πέντα με εκτέλεση φάουλ.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης (61' Μπουργάνης), Ντεντάκης (68' Τουλίκας), Ουνγιαλίδης (68' Καρρίκι), Δημόπουλος (84' Πίσπας), Γκαλίτσιος (46' Ρούσσος), Καμπαγιέρο, Ενγκούεμ (55' Δόρης), Πέντα (55' Δεμηρτζόγλου), Πίτου Γκαρσία (55' Κορέλας), Μάντζης (55' Μεληκιώτης, 63' Μπάλας), Ηλιόπουλος (46' Φράγκος).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Πίτκας (46' Μένκα), Ρουγκάλας (60' Κασμερίδης), Ζοάο Πάουλο (46' Ανδρέου), Πεταυράκης (46' Βιτλής), Σιώπης (60' Ρεβυθόπουλος), Μακρής (60' Παρασκευάς), Ριζογιάννης (46' Πατράλης), Μάρτινς (60' Νατσιόπουλος), Μαρκόπουλος (60' Κρητικός), Κρουθ (46' Μπαϊκαρά), Κουσκουνάς (60' Σαμπανίδης).

Last modified onΣάββατο, 01 Σεπτέμβριος 2018 20:25