Παναχαϊκή - Πλατανιάς 0-1

Νικητής έφυγε από την Πάτρα ο Πλατανιάς, 1-0 την Παναχαϊκή.

Κάθε άλλο παρά ψαρωμένα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Πλατανιάς, αν και πρωτάρης στη Football League. Οι Χανιώτες άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 10' και οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν απόλυτα. Στο 10' λοιπόν ο Μιρτσέτα εκτέλεσε εύστοχα το χτύπημα φάουλ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στα πρώτα λεπτά που ακολούθησαν το γκολ, οι Αχαιοί πίεσαν τους κρητικούς, τις περισσότερες φορές, όμως, ανορθόδοξα. Χωρίς να κάνουν τη μεγάλη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Αλλά και στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι του Μουράτ Σεροπιάν είχαν μια φλύαρη υπεροχή. Αντίθετα ο Πλατανιάς απέδειξε ότι είναι καλοδουλεμένο και πειθαρχημένο σύνολο. Δεν έχαναν την ψυχραιμία τους και δεν έδιωχναν τη μπάλα όπου-όπου. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά έδειξαν ότι ήξεραν πως να κρατήσουν το πολύτιμο 1-0. Η Παναχαϊκή, ως εκ τούτου, πάει στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος ξανά με το -5 στην πλάτη, με την ελπίδα ότι θα καταφέρει άμεσα να φτάσει στις νίκες.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: (Μουρατ Σεροπιάν): Μάλαρτζ, Λαμπρόπουλος, Ιωάννου, Τσεμπερίδης (50' Ουρτάδο), Κοιλιάρας, Σπίνουλας (73' Κυβελίδης), Φούφουλας, Μιλοσέσκι (58' Ατματζίδης), Μενδρινός, Ντίνας, Φουρτάδο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ: (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Τζάνης, Ραπτάκης, Πότσι, Γκονζάλες, Μιρτσέτα, Ναζλίδης (81' Μανουσάκης, 93' Δρακάκης), Μαραγκουδάκης, Τσεσμελής (63' Δράμι).

Το φιλμ του αγώνα

* Λήξη της αναμέτρησης.

93' Ο Δρακάκης στη θέση του Μανουσάκη.

* Κίτρινη είδε ακόμα οι Μάλαρτζ, Λαμπρόπουλος, Μενδρινός και ο Μιρτσέτα

92' Σουτ του Ουρτάδο, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

* Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

* Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μιρτσέτα για θέατρο, που πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

90' Ο Μαραγκουδάκης βρέθηκε στο έδαφος, ο Μάλαρτζ έφυγε από την εστία του διαμαρτυρόμενος για θέατρο του αντιπάλου.

* Κόκκινη κάρτα στον Ιωάννου

* Αποβλήθηκε από τον πάγκο του Πλατανιά ο Καβακάς.

82' Δύο σουτ του Ουρτάδο από καλή θέση, δεν μπόρεσε να σκοράρει.

80' Κεφαλιά του Κυβελίδη ύστερα από σέντρα του Κοιλιάρα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μανουσάκης στη θέση του Ναζλίδη.

* Λεκτική μονομαχία Αλέξη Κούγια και Μαραγκουδάκη. Ο άσος του Πλατανιά έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, τα άκουσε από τον μεγαλομέτοχο των Αχαιών, ενώ δέχτηκε και μερικά αντικείμενα από τους οπαδούς.

* Ο Αλέξης Κούγιας βρίσκεται πλέον όρθιος δίπλα στον πάγκο της Παναχαϊκής

73' Τελευταία αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Κυβελίδης στη θέση του Σπίνουλα.

* Το ματς διακόπηκε για μερικά λεπτά λόγω υβριστικών συνθημάτων των οπαδών στον διαιτητή, επειδή ακύρωσε το γκολ των γηπεδούχων.

* Κιτρινίστηκαν ακόμα οι Ιωάννου, Φούφουλας για τους Αχαιούς και ο Γκονζάλες για τους Χανιώτες

67' Γκολ που ακυρώνεται σημείωσε η Παναχαϊκή. Ο διαιτητής σφύριξε φάουλ του Φούφουλα πάνω στον Ραπτάκη. Οι οπαδοί των γηπεδούχων ξεσηκώθηκαν, το ίδιο και οι παίκτες.

63' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Δράμι στη θέση του Τσεσμελή.

60' Σημαντική ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Ντίνας έκανε την πάσα στον Φουρτάδο, εκείνος πραγματοποίησε αρκετά καλό σουτ, ο Λαζαρίδης έδιωξε σε κόρνερ.

58' Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Ατματζίδης στη θέση του Μιλοσέσκι.

* Μπορεί η Παναχαϊκή να πιέζει, ωστόσο επιτίθεται ανορθόδοξα.

50' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Ουρτάδο στη θέση του Τσεμπερίδη.

* Έναρξη του δεύτερου μέρους χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες

* Λήξη του πρώτου μέρους στην Πάτρα

* Ούτε λεπτό δεν έχει κάτσει στον πάγκο του ο Μουράτ Σεροπιάν. Όρθιος από το ξεκίνημα του αγώνα και δίνει οδηγίες στους παίκτες της Παναχαϊκής.

* Τραυματίας αποχώρησε για μερικά λεπτά ο Φούφουλας, ωστόσο επέστρεψε. Πάντως Ουρτάδο και Ατματζίδης προθεραμίνονται.

35' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαραγκουδάκη, δεν είχε καλή θέση ο Μάλαρτζ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω

* Παληγεώργος και Ναζλίδης έχουν δει την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κατσικογιάννη.

* Παρότι βρίσκεται πίσω στο σκορ, ο κόσμος της Παναχαϊκής προσπαθεί να εμψυχώσει την ομάδα.

* Μετά το γκολ του Πλατανιά η Παναχαϊκή έχει αναλάβει τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Πλατανιάς μέχρι στιγμής είναι πολύ οργανωμένος.

13' Ο Φουρτάδο έβγαλε τη σέντρα, ο Μιλοσέφσκι δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ και οι αμυντικοί του Πλατανιά απομάκρyναν.

12' Σέντρα Κοιλιάρα, σουτ του Μενδρινού η μπάλα πέρασε λίγο έξω

10' ΓΚΟΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιρτσέτα λίγο έξω από το ημικύκλιο, στα δίχτυα η μπάλα.

* Λιγότεροι από 3.000 οι φίλοι της Παναχαϊκής.

4' Ο Μαραγκουδάκης σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω

3' Κεφαλιά του Φούφουλα, έξω η μπάλα

1' Έναρξη του πρώτου μέρους

* Ο Σύνδεσμος Παλαιμάχων διάβασε επιστολή πριν από το ξεκίνημα του αγώνα, με την οποία εύχονται καλή ποδοσφαιρική χρονιά για την Παναχαϊκή. Έγινε αναφορά και στο φιλανθρωπικό τουρνουά που διοργανώνουν στο πρώτο δεκαήμερο του Νοέμβρη οι Παλαίμαχοι και το οποίο είναι αφιερωμένο στον Γ. Σπανοσωτηρόπουλο, που πριν από λίγες μέρες «έφυγε» από τη ζωή.

* Στο συγκεκριμένο γήπεδο και με τον ίδιο αντίπαλο, η Παναχαϊκή είχε κερδίσει πέρυσι την άνοδο στη Β' Εθνική.

* Μαύρη θα είναι η εμφάνιση της Παναχαϊκής, με κόκκινα ο φιλοξενούμενος Πλατανιάς.

Γήπεδο: Αγυιάς

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Καραλής (Ηπείρου), Κ. Χαρίσης (Γρεβενών)

4ος διαιτητής: Αποστολόπουλος (Ηλείας)

Last modified onΚυριακή, 30 Οκτώβριος 2011 18:59