Βέροια – Παναχαϊκή 2-1

Έστω και αγχωτικά στο φινάλε, η Βέροια επικράτησε (2-1) της Παναχαϊκής.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Βέροιας με την Παναχαϊκή. Όλα έδειχναν ότι η «Βασίλισσα του βορρά» θα έφτανε με άνεση στο 2-0 με το οποίο βρισκόταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Φουρτάδο μείωσε στο 86' από το σημείο του πέναλτι για να βάλει φωτιά στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι, που μέχρι το 80' ήταν κατά πολύ ανώτεροι από τους Αχαιούς, χαλάρωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και για καλή τους τύχη δεν το πλήρωσαν.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη βρέθηκαν σε εξαιρετική φόρμα, με μπροστάρηδες τους Ολαϊτάν, Καλτσά και Κάντι. Η Παναχαϊκή είχε πολλά κενά στην άμυνα, ενώ υστερούσε και στη δημιουργία. Η αποβολή του Ουρτάδο στο 53' έδωσε τη δυνατότητα στη Βέροια να πιέσει ακόμα περισσότερο και να φτάσει στο 3-0, το οποίο ουσιαστικά θα έβαζε τέλος στις όποιες ελπίδες των «κοκκινόμαυρων» για απόσπαση θετικού αποτελέσματος.

Ο Λαγκλέ πήγε να αποδειχτεί ο μοιραίος παίκτης για τη Βέροια, αφού στο φινάλε όχι μόνο υπέπεσε στο πέναλτι, αλλά δέχτηκε και κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη τον ρέφερι, καθώς υποστηρίζουν ότι το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήταν οφσάιντ. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και ως εκ τούτου η Βέροια έκανε το 2x2 στη Football League, με την Παναχαϊκή να μένει στο -5.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα ο Λανγκλέ. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με 10 και η Βέροια.

91' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Γεωργιάδης.

91' Κεφαλιά του Φουρτάδο, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.

90' Σουτ του Κυβελίδη, μπλόκαρε ο Κοτταρίδης.

86' ΓΚΟΛ! 2-1 η Παναχαϊκή. Ο Φουρτάδο ανατράπηκε από τον Λανγκλέ και από την άσπρη βούλα μείωσε για τους Αχαιούς.

86' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Λανγκλέ

84' ΑΛΛΑΓΗ για τη Βέροια. Στη θέση του τραυματία Ολαϊτάν, μπήκε ο Σιλιγαρδάκης.

80' ΑΛΛΑΓΗ για την Παναχαϊκή. Ο Κυβελίδης στη θέση του Πακάλτση.

78' Μπαλιά του Τάντιτς στον Μπαργκάν, σουτ του δεύτερου η μπάλα άουτ.

77' ΑΛΛΑΓΗ για τη Βέροια. Ο Μπαργκάν στη θέση του Καλτσά.

74' Σουτ του Κάντι από θέση πλάγια αριστερά, η μπάλα μόλις άουτ.

«Ήμασταν καλύτεροι. Η Βέροια είναι για ψηλά, έχει χτιστεί πολύ καλά», δήλωσε ο Φαρινόλα μετά την έξοδό του από τον αγωνιστικό χώρο.

72' ΑΛΛΑΓΗ για τη Βέροια. Ο Τάντιτς στη θέση του Φαρινόλα.

69' Σουτ του Φαρινόλα από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

66' Η Βέροια συνεχίζει να πιέζει για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

65' Σουτ του Φαρινόλα, η μπάλα άουτ.

60' ΔΟΚΑΡΙ η Βέροια. Ο Καλτσάς σούταρε και ο Μάλαρτζ με εκτίναξη έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και παραχώρησε κόρνερ.

54' Με 10 παίκτες συνεχίζει η Παναχαϊκή για το υπόλοιπο του αγώνα.

54' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Ουρτάδο για αντιαθλητικό χτύπημα στον Καλογέρη.

52' Σουτ του Ντίνα, ο Κοτταρίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

49' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Μενδρινός.

49' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Μπάρμπας.

46' ΑΛΛΑΓΕΣ για την Παναχαϊκή. Ο Φούφουλας στη θέση του Τσεμπερίδη και ο Ατματσίδης στη θέση του Κοιλιάρα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Αν και οι οπαδοί της δεν έδωσαν δυναμικό παρών, η Βέροια ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στα καρέ του Μάλαρτζ. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν και πάλι προβλήματα, τόσο στην αμυντική λειτουργία, όσο και στην επιθετική, με αποτέλεσμα οι Μπάρμπας, Ολαϊτάν να... εκτελέσουν τον Πολωνό γκολκίπερ.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44' ΓΚΟΛ 2-0 η Βέροια. Ο Λανγκλέ με ατομική προσπάθεια, έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Ολαϊτάν μόνος στην καρδιά της άμυνας με πλασέ νίκησε τον Μάλαρτζ. Οι Αχαιοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, όμως από το replay δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ο Αφρικανός της Βέροιας είναι πιο μπροστά από αμυντικό.

42' Κεφαλιά του Φουρτάδο, η μπάλα άουτ.

38' Με επίδεσμο στο κεφάλι θα συνεχίσει για το υπόλοιπο του ματς ο Κάλβιν Κάντι.

35' Η Παναχαϊκή δεν μπορεί να διασπάσει την αμυντική γραμμή της Βέροιας, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Ολαϊτάν έχει ταλαιπωρήσει αρκετά την άμυνα των Αχαιών.

31' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Παγώνης.

28' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα ο Κοιλιάρας.

28' Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Μπάρμπα, αφού ο κεντρικός αμυντικός της Βέροιας ήταν σε θέση οφσάιντ.

25' ΓΚΟΛ! 1-0 η Βέροια. Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπάρμπας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

18' Σουτ του Φαρινόλα έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

17' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Πακάλτση.

15' Γέμισμα του Ντίνα από δεξιά, ο Τζημογιάννης απομάκρυνε.

10' Σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά, ο Κοιλιάρας έδιωξε σε κόρνερ.

6' Τραυματίας είναι ο Ντίνας και του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες. Φαίνεται ότι του έχει γυρίσει κάποιο δάχτυλο του χεριού του και του τοποθετείται νάρθηκας.

2' Ο Καλτσάς σούταρε, ο Μάλαρτζ απέκρουσε ασθενώς, αλλά ο Κάντι δεν πρόλαβε τη μπάλα στην επαναφορά.

1' Έναρξη του αγώνα.

* Με γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις αγωνίζεται η Βέροια.

* Λίγος ο κόσμος στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας. Το ματς, πάντως, καθυστέρησε να ξεκινήσει, γιατί οι φίλοι των γηπεδούχων πέταξαν χαρτιά από ταμειακές μηχανές στον αγωνιστικό χώρο. Περίπου 10 οι φίλοι της Παναχαϊκής.

* Στα επίσημα του γηπέδου βρίσκεται και ο πρόεδρος της Παναχαϊκής, Αλέξης Κούγιας.

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς (77' Μπαργκάν), Λανγκλέ, Φαρινόλα (72' Τάντιτς), Ολαϊτάν (84' λ.τρ. Σιλιγαρδάκης), Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μουράτ Σεροπιάν): Μάλαρτζ, Σπίνουλας, Κοιλιάρας (46' Ατματσίδης), Πακάλτσης (80' Κυβελίδης), Λαμπρόπουλος, Τσεμπερίδης (46' Φούφουλας), Μενδρινός, Παγώνης, Φουρτάδο, Ουρτάδο, Ντίνας.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011

Ώρα έναρξης: 19:00 (OTE TV)

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Πασχάλης (Ηπείρου), Γεωργαράς (Άρτας)

4ος: Γαλάτσος (Μακεδονίας)