«Δούλεψαν» για τους πρωτοπόρους

Μεγαλύτερο αέρα στους πρωτοπόρους έδωσαν οι ήττες των Τρικάλων και του ΟΦΗ για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League. Μεγαλύτερο αέρα στους πρωτοπόρους έδωσαν οι ήττες των Τρικάλων και του ΟΦΗ για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Σπάρτη και ΑΟ Χανιά υποχρέωσαν σε ήττες ΟΦΗ και Τρίκαλα αντίστοιχα με αποτέλεσμα να αποκτήσει και άλλο αέρα η τριάδα της κορυφής.

ΟΦΗ και Τρίκαλα ήθελαν να βγάλουν χωρίς απώλειες τις αναμετρήσεις τους για την 15η αγωνιστική της Football League ώστε να πλησιάσουν την κορυφή και να κλείσουν με καλύτερη βαθμολογική απόσταση τον πρώτο γύρο. Συνέβη ακριβώς το αντίθετο, αφού οι ήττες τους με 1–0 από τον ΑΟ Χανιά και την Σπάρτη τους έκαναν να χάσουν ακόμη περισσότερο την επαφή τους με τους πρωτοπόρους.
Ο ΑΟ Τρίκαλα βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Ρούνεϊ στο 10ο λεπτό και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς που τελείωσε με νίκη 1-0 του ΑΟ Χανιά.
Στην Σπάρτη ο ΟΦΗ έχασε πολλές ευκαιρίες με τον Χαντί που βρήκε δύσκολο εμπόδιο στις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Μελίσσα και ο Ηλιόπουλος που μπήκε ως αλλαγή έδωσε τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Οι Κρητικού αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την δεύτερη κίτρινη του Νάστου, αλλά αυτό τους οδήγησε σε μεγαλύτερη πίεση στην περιοχή της Σπάρτης.
Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε με 4-0 του Κισσαμικού και πλέον βρίσκεται σε μικρή απόσταση από τους πρωτοπόρους.